Sejm: Uchwalono nowelizację Ustawy o ochronie granicy państwowej
Treść
Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o ochronie granicy państwowej. Ma ona zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez polskie służby graniczne.
Projekt Ustawy o ochronie granic procedowany był w trybie pilnym. Zakłada możliwość wprowadzenia zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Nie będzie to dotyczyć mieszkańców obszaru objętego zakazem, osób tam pracujących, uczących się czy korzystających z przejść granicznych. Nowe przepisy – jak mówi wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Maciej Wąsik – mają umożliwić dziennikarzom relacjonowanie tego, co dzieje się przy granicy.
– Musimy dbać o to, żeby był porządek i bezpieczeństwo. Ogólnopolskie media będą na granicy, ale w sposób uporządkowany – w taki, jaki określi to Straż Graniczna – zaznacza wiceminister Maciej Wąsik.
Konieczne jest stworzenie warunków, aby granica mogła być strzeżona jak najlepiej.
– Po pierwsze, żeby było tam najbezpieczniej dla mieszkańców terenów przygranicznych. Po drugie, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć granicę, umożliwiając funkcjonowanie służb, dla których jest to zadanie – podkreśla prezydent Andrzej Duda.
Zmiany zakładają m.in. zniesienie limitu wiekowego dla kandydatów do służby w Straży Granicznej oraz rekompensaty dla firm działających na obszarze objętym zakazem przebywania.
– Wprowadzamy możliwość wypłaty rekompensat. One zaczęły być wypłacane na konta w środę przez wojewodę podlaskiego – informuje Maciej Wąsik.
#Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw.
Szczegóły: https://t.co/2REy7qKan7 pic.twitter.com/prX96lJmUS
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) November 17, 2021
Koalicja Obywatelska i Lewica uważają cały projekt za niekonstytucyjny. Dlatego głosowały za jego odrzuceniem.
– To zła ustawa. Daje ona ogromną władzę ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, a nie daje nic w zamian obywatelom i obywatelkom Polski, w szczególności mieszkańcom strefy przygranicznej – przekonuje poseł Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.
Przyjęcie ustawy to polska racja stanu i nie ma tu miejsca na podziały – podkreśla poseł Artur Dziambor z Konfederacji.
– Jest mi wstyd za to, że mamy parlamentarzystów, którzy wykorzystują to do walki politycznej. Też jestem w konkurencji do Prawa i Sprawiedliwości, też chciałbym, żeby PiS przestało rządzić, ale w tym temacie nie możemy mieć dwugłosu – wskazuje poseł Artur Dziambor.
14 poprawek do projektu zgłosiły klub Polskie Stronnictwo Ludowe i koło Polska 2050.
– Od przyjęcia poprawek uzależniamy nasze stanowisko w sprawie ustawy – mówi poseł Hanna Gil-Piątek z Polski 2050.
Sejmowa Komisja Spraw Wewnętrznych i Administracji w środę zarekomendowała Sejmowi ich odrzucenie.
– Ustawa ma wspomóc polskie służby chroniące granice. Odnoszę wrażenie, że poprawki szły jednak stronę, żeby utrudnić pracę służbom. Dlatego uznaliśmy, że należy je odrzucić – tłumaczy wiceminister Maciej Wąsik.
Sejm odrzucił wszystkie poprawki i przegłosował ustawę. Niepokoi to, że prawie 1/3 posłów głosowało przeciw. Interes narodowy powinien być priorytetem wszystkich parlamentarzystów – podkreśla Bartosz Brzyski, politolog.
– Dzisiaj interesem narodowym jest to, aby sytuacja na granicy się uspokoiła, aby uszczelnić granicę, aby wreszcie Rosja czy Białoruś przestała wspierać migrację i budować presję na polskiej granicy – wskazuje Bartosz Brzyski.
Uchwalona nowelizacja trafi pod obrady Senatu.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj