Sejmowa komisja przyjęła projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji
Treść
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu z poprawkami przyjęła projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji. Jedna z poprawek mówi, że udziałów spółek medialnych nie będzie mógł przejąć Skarb Państwa. Opozycja, która obawia się zniknięcia stacji TVN, żąda odrzucenia projektu.
Zmiany w Ustawie o radiofonii i telewizji mają uniemożliwić przejęcie mediów przez niepożądanych inwestorów, np. z Rosji. Opozycja uważa, że ma to doprowadzić do nieprzedłużenia koncesji dla stacji TVN24.
– Celem instytucji jest zlikwidowanie jednego kanału informacyjnego działającego w naszym kraju – mówi poseł Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska.
Nowelizacją zajęła się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Posłowie Platformy Obywatelskiej, ruchu Polska 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu w Sejmie.
– Rozpętujemy działania wojenne na dwóch frontach – z jednej strony przeciwstawiamy się Unii Europejskiej, a z drugiej strony mamy dziś przeciwnika w postaci Stanów Zjednoczonych – wskazuje poseł PSL Jarosław Rzepa.
Stany Zjednoczone chcą wycofania projektu, gdyż jedynym właścicielem TVN jest amerykańskie Discovery. Spółka od lat omija polskie prawo zarządzając stacją przez holenderską spółkę słup. Ta nie zatrudnia żadnego pracownika. Według wiceszefa sejmowej komisji kultury, Marka Suskiego, nowelizacja ma jedynie doprecyzować ustawę.
– W przepisach istnieje zapis mówiący o 49 proc. udziału podmiotów zagranicznych. Problem polegał na tym, że przepisy były na tyle nieprecyzyjne, że można było je różnie interpretować – mówi poseł Marek Suski.
Poseł PO Iwona Śledzińska-Katarasińska przekonuje, że do czasu przedłużenia koncesji dla TVN24 Prawo i Sprawiedliwość nie ma prawa zmieniać Ustawy o radiofonii i telewizji. Przewodniczący Marek Suski przypomina, że to za czasów rządu PO-PSL ówczesna Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji blokowała przyznanie TV Trwam miejsce na multipleksie.
– Zakładano fałszywe firmy, które składały wnioski i im przyznawano miejsce na multipleksie. To było łamanie zasad wolności – zaznacza poseł Marek Suski.
Jak zauważa politolog dr Piotr Gawryszczak, opozycja wspiera TVN, gdyż stacja rozpowszechnia narzucaną propagandę.
– Dobierane są tam wiadomości w ten sposób, aby pokazać dobrą opozycję i zły rząd PiS w Polsce – zauważa dr Piotr Gawryszczak.
Sejmowa komisja kultury z poprawkami przyjęła projekt Ustawy o radiofonii i telewizji. Posłowie przyjęli m.in. poprawkę Kukiz‘15. Zgodnie z nią Skarb Państwa nie będzie mógł przejąć udziałów spółek, które dostosowują się do zmian prawnych. Nie przyjęto poprawki Porozumienia o poszerzeniu liczby państw mających dostęp do polskiego rynku medialnego o państwa Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Wcześniej Porozumienie postawiło warunek.
– Jeżeli poprawka nie zostanie zaakceptowana, to ciężko będzie liczyć na poparcie Porozumienia – oświadczył wicerzecznik Porozumienia, Jan Strzeżek.
To nie martwi szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości, Ryszarda Terleckiego.
– Różnice nie spowodują uszczerbku na ustawach, które procedujemy – zapewnia Ryszard Terlecki.
Według premiera Mateusza Morawieckiego zmiany nie mają uderzyć w USA. Polski rynek medialny musi być dobrze chroniony.
– W dzisiejszym stanie prawnym media w Polsce może przejąć np. podmiot rosyjski albo z jakiegoś kraju arabskiego, albo z Chin. Czy chcemy takiego stanu prawnego? – pyta premier Mateusz Morawiecki.
Zmiany są potrzebna – mówi ekspert ds. mediów, prof. Jerzy Jastrzębski. Media kształtują człowieka od najmłodszych lat.
– Kształtują systemy wartości, ponieważ tam są proponowane lub narzucane dyskursy, tam podejmowane są istotne tematy – wskazuje prof. Jerzy Jastrzębski.
Nowelizacją Ustawy o radiofonii i telewizji Sejm zajmie się 11 sierpnia.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 27 lipca 2021
Autor: mj