Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Senat za ustawą o pomocy dla działaczy opozycji w PRL

Treść

Senat jednogłośnie poparł ustawę dotyczącą wsparcia finansowego dla działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL. Dokument zakłada możliwość przyznania byłym działaczom wsparcia w formie świadczenia lub jednorazowej pomocy pieniężnej.

Wcześniej izba wyższa odrzuciła poprawkę Prawa i Sprawiedliwości, postulującą podniesienie kwoty pomocy finansowej dla działaczy znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej z 400 do 830 zł.

W ostatecznym głosowaniu PiS poparło ustawę, zakładającą wsparcie w wysokości 400 zł. Senatorowie tej partii nie zmienili jednak swojego stanowiska, że pomoc powinna być wyższa. Z trybuny senackiej mówił o tym senator PiS-u Robert Mamątow.

- Nie rozumiem dlaczego nie chcieliście poprzeć naszej poprawki. Dotyczy to naprawdę kilkudziesięciu osób, które są w tak trudnej sytuacji, że trzeba by było pomóc im dziś w godnym życiu. Nie chcieliście tego poprzeć. Koledzy z Platformy Obywatelskiej, którzy czują ten temat, działali razem w tym okresie, wiedzą co to znaczy, nie chcieli się włączyć. Jest mi przykro z tego względu. Ja to poprę, chociaż z ciężkim bólem. Uważam, że nie załatwiliśmy sporawy, te 400 złotych to jest jałmużna – podkreślił Robert Mamątow.

Ustawę w tej sprawie zainicjował Senat i jest ona odpowiedzią na liczne postulaty środowisk dawnej opozycji antykomunistycznej. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej. Pomoc będzie dotyczyła osób, których dochód nie przekroczy kwoty odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury lub, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 100 proc. najniższej emerytury.

Ustawa przewiduje też pomoc jednorazową dla osób, które potrzebują np. wózka inwalidzkiego, aparatu słuchowego czy przebudowy mieszkania z powodu sytuacji zdrowotnej.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 17.04.2015

Autor: mj