Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Senatorowie ujęli się za Radiem Maryja

Treść

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu oczekuje od Jana Dworaka, szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podjęcia działań mających na celu zapobieganie nadużywaniu prawa do pozyskania informacji przez nadawców publicznych. Senatorowie napiętnowali w ten sposób agresywne zachowanie ekipy telewizji Polsat News: operator stacji, kopiąc jednego z uczestników XIX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, usiłował sprowokować go do agresywnego zachowania.
Stanowisko senackiej komisji to reakcja na przyjętą we wtorek przez sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu opinię jej przewodniczącej Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej (PO), potępiającą pielgrzymów Rodziny Radia Maryja za rzekome utrudnianie pracy dziennikarzom 10 lipca na Jasnej Górze. - Według naszych doświadczeń i relacji - jako uczestników tego pielgrzymkowego zgromadzenia na Jasnej Górze - zakres przedstawienia przez ekipę Polsatu przebiegu zdarzenia nie odpowiada rzeczywistości. Natomiast reakcja przewodniczącej sejmowej komisji jest elementem niedopuszczalnej i jednostronnej gry, mającej na celu dyskryminowanie nadawcy społecznego, jakim jest Radio Maryja - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" senator Piotr Łukasz Andrzejewski, przewodniczący senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Na wczorajszym posiedzeniu tejże komisji przyjęto stanowisko, w którym czytamy, że podczas XIX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja "Ekipa Polsatu zakłóciła przebieg pielgrzymkowej Mszy św. z zastosowaniem przemocy fizycznej wobec jej uczestnika, a następnie dokonała nieodpowiadającego rzeczywistości przedstawienia przebiegu zdarzenia". Senatorowie zwracają uwagę, że "zastosowanie prowokacji agresji i siły fizycznej przez pracowników Polsatu podających się za ekipę dziennikarzy jest nie do pogodzenia ze standardami demokratycznego państwa prawnego". "Oczekujemy od KRRiT stosownego postępowania w trybie nadzoru nad działaniami nadawców publicznych, dyscyplinujących sprawców tego godnego ubolewania nadużycia prawa do pozyskiwania informacji bez względu na zastosowane niegodne środki. Wnosimy o rozważenie opracowania regulacji zobowiązujących pracowników wszelkich publicznych środków przekazu do nienadużywania przez nich dobrych obyczajów i prawa w trakcie wykonywania zawodu podczas publicznych zgromadzeń" - napisali senatorowie w oświadczeniu skierowanym do Jana Dworaka, szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Pod dokumentem podpisali się parlamentarzyści PiS: Piotr Łukasz Andrzejewski, Adam Massalski, Czesław Ryszka, Wojciech Skurkiewicz. - To było moje oświadczenie zaprezentowane na koniec posiedzenia, po rozpatrzeniu innych punktów. W trakcie jego odczytywania parlamentarzyści należący do Platformy Obywatelskiej zaczęli opuszczać salę. Ponieważ jednak było kworum, senatorowie w pozostałym składzie przegłosowali poparcie tego oświadczenia jako stanowiska całej komisji - zaznacza Andrzejewski.
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik 2011-07-29

Autor: jc