Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Seremet za likwidacją prokuratury wojskowej

Treść

Dalszego wzmocnienia pozycji prokuratury domaga się w swoich propozycjach konstytucyjnych prokurator generalny Andrzej Seremet. Posłowie koalicji uznali to za podstawę do dalszej dyskusji. Opozycja jest przeciw.
Przedstawiony przez Platformę Obywatelską projekt zmiany Konstytucji zakłada wpisanie do Ustawy Zasadniczej, czego dotychczas nie ma, kilku artykułów regulujących pozycję, strukturę i zadania prokuratury. Proponowane zmiany określają m.in. tryb powoływania i kadencji prokuratora generalnego, zdefiniowanie immunitetu prokuratora generalnego i wpisanie do Ustawy Zasadniczej nowej instytucji, jaką jest Krajowa Rada Prokuratury.
Na wczorajszym posiedzeniu nadzwyczajnej komisji konstytucyjnej prokurator generalny Seremet przedstawił swoją wizję umiejscowienia prokuratury w Konstytucji, zmierzającą zasadniczo do wzmocnienia jej pozycji. Opowiedział się m.in. za likwidacją prokuratury wojskowej oraz wysunął postulaty płacowe. Posłowie dość wstrzemięźliwie komentowali zaprezentowane przez prokuratora generalnego propozycje.
- Musimy się szczegółowo zapoznać z tymi propozycjami, które pan prokurator przedstawił ustnie - powiedział "Naszemu Dziennikowi" wiceprzewodniczący komisji poseł Wojciech Wilk (PO). - To są rozwiązania dość szczegółowe, które zbliżałyby pozycję prokuratury do pozycji sędziów, jest w nich mowa o niezależności prokuratury - dodał poseł.
Parlamentarzyści stwierdzili, że propozycje Seremeta są zbyt obszerne, aby je w całości wpisać do Konstytucji, a już na pewno nie ma sensu umieszczać w Ustawie Zasadniczej np. postulatów płacowych.
- To są zbyt szerokie rozwiązania, nie sądzę, żeby to mogło zostać przyjęte - ocenił poseł Karol Karski (PiS), wiceprzewodniczący komisji.
Wojciech Wilk podkreślił, że propozycje Seremeta są "wywołaniem tematu" i pytaniem, jaki model prokuratury przyjmiemy. - To jest odpowiedź na pytanie, jakiej wizji prokuratury chcemy w przyszłości, czy jako urzędnika, czy organu zbliżonego do sędziego.
PiS opowiada się przeciwko rozwiązaniom proponowanym przez Seremeta. - My opowiadaliśmy się, na etapie prac ustawowych, przeciwko rozdzieleniu stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości i tym bardziej nie popieramy pomysłu, aby zapis o takim rozdziale znalazł się w Konstytucji - podkreślił Karol Karski.
ZB
Nasz Dziennik 2011-03-03

Autor: jc