Przejdź do treści
Przejdź do stopki

STANOWISKO W SPRAWIE DYSKRYMINACYJNYCH DZIAŁAŃ KRRiT

Treść

Warszawa, dnia 8.10.2014 r.
Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski

Przez kilkadziesiąt miesięcy obserwowaliśmy z niepokojem dyskryminacyjne działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w stosunku do Radia Maryja i Telewizji Trwam. Niechęć i nieprzychylność członków KRRiT w stosunku do tych mediów katolickich, a jednocześnie lansowanie mediów promujących bardzo często nihilistyczny i antychrześcijański światopogląd była zauważona przez miliony Polaków angażujących się w protesty przeciw decyzjom KRRiT. Dopiero marsz „Obudź się, Polsko”, zorganizowany przez nasz parlamentarny zespół, w którym wzięło udział około miliona osób, spowodował, iż członkowie KRRiT wybrani przez środowiska liberalne oraz wspierani osobiście przez prezydenta Bronisława Komorowskiego musieli zacząć się liczyć z opinią społeczną.

Dzisiaj ze zdumieniem i oburzeniem widzimy nawrót KRRiT do poprzednich dyskryminacyjnych praktyk. Są jednak o wiele bardziej niebezpieczne, ponieważ są formą cenzury i zarazem próbą eliminacji finansowej mediów katolickich.

Dziennikarz w wolnej Polsce musi mieć prawo do swoich komentarzy i żaden urzędnik nie ma prawa zamykać mu ust. Także dziennikarz mediów katolickich! Także komentatorzy wydarzeń biorą na siebie ewentualną odpowiedzialność karną, jeżeli swoimi wypowiedziami złamią prawo. KRRiT nie może też dziennikarzom czy komentatorom przekazywać swoich sugestii czy opinii na tematy społeczne, polityczne, naukowe czy dziennikarskie. Karanie mediów katolickich za to, że informują o katolickich uczelniach czy katolickich mediach, byłoby zrozumiałe w czasach PRL czy stanu wojennego. Próba wmawiania społeczeństwu, że jest to kryptoreklama, jest co najwyżej żałosna. Każdy, kto sprawuje funkcje państwowe, powinien wiedzieć, że z reklamą czy kryptoreklamą ma się do czynienia wtedy, kiedy jest umowa pomiędzy stronami i następuje zrealizowanie transakcji.

Wzywamy KRRiT do wycofania się ze swoich antydemokratycznych decyzji i zarazem apelujemy do opinii publicznej o poparcie naszego stanowiska.

Z poważaniem
Andrzej Jaworski
przewodniczący Parlamentarnego
Zespołu ds. Przeciwdziałania
Ateizacji Polski

Nasz Dziennik, 9 października 2014

Autor: mj