Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Światowy Dzień Chorego

Treść

11 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. Z papieskiego orędzia płynie przesłanie, że dla potrzebujących ważne jest zarówno wsparcie medyczne, jak i duchowe.

Kościół już po raz 30. modli się za chorych. Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II, aby zwracać oczy całego świata na najbardziej potrzebujących.

– Papieże od 30 lat zwracają nam uwagę na kondycję człowieka chorego w skali całego świata. Mówią, abyśmy spojrzeli na tych, którzy są najbardziej marginalizowani – wspomniał ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Światowy Dzień Chorego to także okazja, by zwrócić uwagę na wszystkich, którzy opiekują się potrzebującymi. To lekarze i pielęgniarki, ale także wolontariusze, którzy poświęcają im swój wolny czas. Ich obecność jest szczególnie ważna dla pacjentów w okresie pandemii.

– W pandemicznych czasach, kiedy lekarz i pielęgniarka występują w „zbroi”, kiedy chory nie widzi ich oczu i twarzy, to jest trudniejsze do zrealizowania – zaznaczył prof. Jan Duława, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Internistów Polskich.

Gdy wyczerpują się medyczne możliwości, ważną rolę odgrywają duchowni i ich wsparcie. Chorzy nie mogą umierać w samotności.

– Niestety w pandemii jest tak, że nie możemy zawsze mówić o tym, iż sukcesem będzie wyleczenie chorego, bo tak nie jest. W wielu sytuacjach sukcesem jest to, że pacjent „zgaśnie” bez bólu i nie odejdzie w samotności – zwracał uwagę dr n. med. Szymon Skoczyński, koordynator szpitala tymczasowego w Pyrzowicach.

W papieskim orędziu na Światowy Dzień Chorego podkreślono, że „chory jest zawsze ważniejszy od choroby”. Ojciec Święty zwrócił uwagę na potrzebę wzrastania w bliskości oraz w służbie chorym i ich rodzinom. Tegoroczne hasło na Światowy Dzień Chorego brzmi: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj