Sytuacja demograficzna w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie
Treść
Choć rząd podjął próbę zmiany trendu demograficznego w Polsce poprzez programy socjalne, nadal nie udało się wypracować modelu, który wpłynąłby na zwiększenie dzietności. Zapytaliśmy ekspertów, co wpływa na decyzję o powiększeniu rodziny.
Sytuacja demograficzna w Polsce od lat nie wygląda najlepiej.
– Zaszłości są już tylu letnie, że tego się nie da tak szybko nadrobić – podkreślił socjolog dr Jerzy Żurko.
Jest wiele czynników, które wpływają na liczbę urodzeń w naszym kraju. To m.in. wyjazd na emigrację osób młodych. Nieznaczna poprawa sytuacji demograficznej nastąpiła po 2015 roku, jednak korzystna tendencja znów się odwraca.
– Niestety początek roku 2020 to powrót do roku 2015, czyli do sytuacji z początku okresu wzrostu polskiej gospodarki i sprzed programu 500 plus – zaznaczył ekonomista, Marek Zuber.
Jednak sam program – jak dodał Marek Zuber – nie przełożył się w sposób istotny na chęć posiadania większej ilości dzieci. A zatem co zrobić, by poziom dzietności w Polsce był wyższy? Badania pokazują, że tym, co znacząco wpływa na decyzję Polaków o powiększeniu rodziny jest poczucie bezpieczeństwa.
– Bezpieczeństwo oczywiście materialne, ale bezpieczeństwo w rozumieniu stabilności pracy, w rozumieniu łatwości powrotu pracy np. po macierzyńskim – powiedział ekonomista.
Kolejny czynnik dotyczy większej pomocy samorządów w wychowaniu dzieci.
– Czyli dostęp do przedszkoli przede wszystkim, do żłobków, ale też działalność małych podmiotów działających w zakładach pracy. To jest to, czego w Polsce do tej pory brakuje – mówił.
Rząd Zjednoczonej Prawicy podkreśla, że troska o polskie rodziny jest dla nich priorytetem. Stąd programy socjalne, które mają ułatwić funkcjonowanie tych wspólnot w społeczeństwie. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej zapewnia, że prowadzone są także prace nad strategią demograficzną.
– Ten plan dalekosiężny, pokazanie, że rodzina jest dla nas ważna, że ważna jest dla nas demografia – ta demografia z planem wieloletnim. Strategia jest tworzona z ekspertami, z osobami, które znają się na temacie, rozumieją temat i potrafią nas wspomóc w wyznaczeniu właściwych kierunków – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg.
Problem związany z demografią nie dotyczy wyłącznie Polski. To problem powszechny.
– To starzenie się społeczeństwa, ta relatywnie mała ilość urodzeń to jest dzisiaj problem całej Unii Europejskiej, a w szczególności najbogatszych krajów UE – zaznaczył Marek Zuber.
– U nas to się utrzymuje na słabym poziomie, ale się utrzymuje. Natomiast w wielu krajach jest ubytek ludnościowy, w tym również w Wielkiej Brytanii, Francji czy w Niemczech – wskazał dr Jerzy Żurko.
Te kraje próbują rekompensować ubytki imigrantami. Polski rząd wciąż mówi o chęci stworzenia takich warunków, by jak największa liczba rodaków wróciła z emigracji.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 17
Autor: mj
Tagi: demografia dzieci