Szczepionki AstraZeneca nie dla seniorów
Treść
Szef KPRM Michał Dworczyk zapewnił, że seniorzy nie będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.
Europejska Agencja Leków dopuściła go na rynek unijny w ubiegły piątek. Choć szczepionkę przeciw COVID-19 mogą otrzymać osoby dorosłe, to brakuje danych o jej skuteczności u osób powyżej 55 roku życia.
Sprawą zajmuje się już Rada Medyczna. W najbliższym czasie ma ona wydać rekomendacje dotyczące tego, kto będzie szczepiony preparatem AstraZeneca – wskazał minister Michał Dworczyk.
– Oczywistym jest, że seniorzy nie będą szczepieni tą szczepionką, a w konsekwencji zapewne będą to osoby z pierwszego etapu. Być może rozpoczniemy szczepienie od nauczycieli. Natomiast prosimy o chwilę cierpliwości, dlatego że najpierw chcemy otrzymać jasną rekomendację ze strony rady medycznej, a potem z panem ministrem, z całym zespołem, który pracuje nad realizacją Narodowego Programu Szczepień pod auspicjami pana premiera, podejmiemy decyzje. Potem, gdy będą już one jednoznaczne, będziemy je komunikować – mówił Michał Dworczyk.
Szczepionka AstraZeneca jest podawana w dwóch dawkach. Drugą dawkę pacjent powinien otrzymać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszym wstrzyknięciu.
Pierwsza dostawa wspomnianej szczepionki przeciw COVID-19 spodziewana jest w okolicach 9 lutego. Będzie to około 230 tys. dawek.
RIRM
***
Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.
Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.
Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.
Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.
Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj