Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szczyt UE: Politycy zajmą się sprawą Brexitu

Treść

W Brukseli rozpocznie się dziś dwudniowy unijny szczyt, na którym zostanie omówiona kwestia tzw. Brexitu. Na jednodniowym posiedzeniu zbierze się także Parlament Europejski. Politycy będą zastanawiać się nad przyszłością Unii Europejskiej.

Francja i Niemcy opowiadają się za głębszą integracją wspólnoty. Jak informują media, przedstawiciele tych dwóch państw proponują stworzenie „superpaństwa”.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski, który rozmawiał wczoraj z ministrami kilkunastu państw UE, powiedział, że są próby stworzenia specjalnych stref na bazie eurolandu. Podkreślił, że wejście Polski do strefy euro doprowadziłoby do katastrofy gospodarczej.

– Nie można forsować strefy euro i jej rozszerzenia z pobudek politycznych, pomijając aspekty ekonomiczne, bo na tym ucierpi również strefa euro, tak jak to się stało przed laty. Wpuszczając do strefy euro państwa, które nie spełniały standardów ekonomicznych, doprowadzono do wielkiego kryzysu, nie muszę wymieniać, które to państwa są dzisiaj w bardzo złym stanie finansowo-gospodarczym – zwrócił uwagę minister Waszczykowski.

Władze Polski podkreślają, że w obliczu Brexitu potrzebny jest nowy traktat europejski, a do tego czasu wprowadzenie przejściowych rozwiązań. Minister wśród propozycji wymienił m.in. zwiększenie roli Rady Europejskiej.

Prof. Lucyna Kulińska, historyk, podkreśla, że dziś jest dobry moment, aby zastanowić się nad tym, dlaczego Brytyjczycy zdecydowali się opuścić struktury unii.

– Odpowiedź jest prosta: ponieważ Unia okazała się niewydolna, a elity nią rządzące popełniały błąd za błędem. Doszło i do pewnego rozkładu gospodarczego (bo wiemy, że zbyt opiekuńcza i niezbyt logiczna polityka gospodarcza też jest bolączką Unii Europejskiej) no i oczywiście decyzje podejmowane przez główny kraj, czyli Niemcy, które naraziły dzisiaj całą Europę na bardzo poważne problemy. Każdy zaczyna zastanawiać się: czy i na ile byłby w stanie lepiej zafunkcjonować jako kraj odrębny i co ta Unia tak naprawdę im daje. Teraz pojawiają się koncepcje naprawy i co się okazuje? Okazuje się, że kraje Europy Wschodniej nie mają w tym uczestniczyć, nie zostały zaproszone. To wielki dyshonor – ocenia historyk.

W czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii blisko 52 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a ponad 48 proc. za pozostaniem we Wspólnocie. 62 proc. Szkotów było w tym głosowaniu przeciwnych Brexitowi.

RIRM

Źródło: radiomaryja, 28 czerwiec 2016r.

Autor: mj

Tagi: Szczyt UE Politycy zajmą się sprawą Brexitu