Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tańcem i śpiewem mówią o Polsce

Treść

W Rzeszowie trwa 16. Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, w którym uczestniczy ponad tysiąc tancerzy polonijnych z 14 krajów świata.  

Największą polonijną imprezę na świecie rozpoczął wczoraj tradycyjny, barwny, roztańczony korowód ulicami Rzeszowa. Zespoły polonijne przez kilka godzin prezentowały publiczności tradycyjne krakowiaki, oberki, a także tańce krajów, w których żyją. Prezentując stroje i przyśpiewki, przeszli tradycyjną trasą z al. Lubomirskich, ulicami 3 Maja i Kościuszki na rzeszowski Rynek. Tam z rąk prezydenta Rzeszowa otrzymali symboliczne klucze do bram miasta, a na scenie odbył się koncert inauguracyjny, w którym wystąpił zespół Ratatam oraz ludowe zespoły z okolic Rzeszowa.

Dziś i jutro w ramach Dni Polonijnych zespoły polonijne, niezależnie od występów w Rzeszowie, gdzie będą prezentować regionalne półgodzinne programy, będą występować także w 25 miejscowościach, miastach i miasteczkach Podkarpacia, m.in. w Przeworsku, Łańcucie, Leżajsku, Iwoniczu-Zdroju, Sanoku i Tarnobrzegu. Występom zespołów towarzyszyć będą wystawy, kiermasze rzemiosła artystycznego i festyny. Jutro uczestnicy festiwalu będą uczestniczyć we Mszy św. w intencji Polonii. W poniedziałek w hali na Podpromiu odbędzie się koncert „Folklor Narodów Świata”, a dzień później koncert galowy „Wierni Rzeszowowi”, którym polonusi będą żegnać się z podkarpacką widownią.

W tym roku do Rzeszowa przyjechało ponad tysiąc młodych tancerzy i śpiewaków polonijnych reprezentujących 37 zespołów z 14 krajów świata. Najliczniejszą grupę stanowią polonusi ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, ale są także przedstawiciele Polonii m.in. ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Francji, Niemiec, Czech, Litwy, Mołdawii, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Niektórzy, jak chociażby członkowie zespołu Syberyjski Krakowiak z Abakanu w Rosji, żeby dotrzeć do Rzeszowa, sześć dni musieli spędzić w podróży. Tym, co przyciąga do Rzeszowa kolejne pokolenia Polaków, jest pamięć i chęć poznania kraju swoich przodków.

Historia festiwali polonijnych w Rzeszowie sięga 20 lipca 1969 r., kiedy na scenie rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej zaprezentowało się 13 zespołów z Europy i Ameryki. Od 45 lat imprezy odbywają się w cyklu trzyletnim, a do Rzeszowa przybywają kolejne pokolenia polonusów zafascynowanych kulturą i folklorem kraju swoich rodziców i dziadków. Od 1993 r. w festiwalu biorą również udział Polacy zza wschodniej granicy, z krajów byłego ZSRS.

Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik, 26 lipca 2014

Autor: mj