Tarcza antyinflacyjna
Treść
Rząd ma w tym tygodniu przedstawić projekt tzw. tarczy antyinflacyjnej skierowanej przede wszystkim do gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach. Pakiet osłonowo regulacyjny ma dotyczyć sześciu obszarów, m.in. cen prądu, gazu czy paliwa. Jednym z głównych rozwiązań będzie tzw. bon energetyczny.
W październiku inflacja wynosiła 6,8 proc., co oznacza, że wzrosły ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Prąd podrożał o 9,5 proc, gaz o ponad 16 proc., a opał o ponad 18 proc.
Rząd pracuje nad rozwiązaniami łagodzącymi skutki wzrostu cen.
– W ciągu tygodnia rząd i premier Morawiecki przedstawi konkretne postulaty tarczy inflacyjnej. Pakiet osłonowy dla Polaków zarówno tych ubogich energetycznie, jaki i milionów polskich rodzin – mówił Piotr Patkowski, wiceminister finansów.
Niektóre rozwiązania mają obowiązywać już w grudniu. O szczegółach rząd jeszcze nie mówi, jednak tarcza antyinflacyjna ma być wsparciem finansowym dla szerszej grupy polskiego społeczeństwa.
– Ten problem dotyczący inflacji jest przez nas dostrzegany i zdajemy sobie sprawę, że środki, o których mówimy, są w budżecie państwa, żeby zapewnić poduszkę bezpieczeństwa, jeśli chodzi o kwestię utrzymania gospodarstw domowych, szczególnie dla najbardziej potrzebujących – zaznaczył Jarosław Krajewski, poseł PiS.
Pakiet osłonowo-regulacyjny ma dotyczyć sześciu obszarów: ceny prądu, gazu, paliwa oraz żywności. Jednym z głównych rozwiązań będzie tzw. bon energetyczny.
Do rządowego pomysłu sceptycznie podchodzi ekonomista Krzysztof Kolany.
– Wszelkie tego typu zasiłki, dodatki czy inne subsydia z powodu inflacji przypominają gaszenie pożaru benzyną. To jest tylko dolewanie paliwa do tego inflacyjnego ognia – wyjaśnił ekspert.
Zdaniem politologa dr Tomasza Teluka lepszym rozwiązaniem na walkę z inflacją byłoby opanowanie wszelkich pakietów klimatycznych.
– Pomysłów unijnych zmierzających do wykluczenia węgla jako podstawowego paliwa energetycznego, szczególnie w przemyśle, już nie mówię tutaj o gospodarstwach domowych – dodał.
Platforma Obywatelska choć nie ma realnego pomysłu na walkę z inflacją, także mówi o obniżce VAT na paliwa.
– Zgłosiliśmy taką propozycję chociażby czasowego (można wystąpić do instytucji europejskich, żeby taką zgodę uzyskać) zmniejszenia VAT na paliwo, na benzynę. To jest to, co wszyscy mówią, że to w dużym stopniu powoduje inflację – wskazał Zbigniew Konwiński, poseł PO KO.
Z kolei PSL apeluje do rządu, by pochylił się nad ich projektem.
– Zmniejszającego VAT do 8 proc. na energię elektryczną, aby pochylił się pan min. Sasin nad propozycją PLS, żeby zmniejszyć akcyzę i marżę na polskie paliwa – zaznaczył Krzysztof Paszyk, poseł PSL.
Własny projekt tzw. tarczy antyinflacyjnej przedstawiła także Konfederacja. Wśród propozycji znajduje się m.in. zerowy VAT na podstawowe produkty.
– Tanie paliwo, czyli obniżka akcyzy, obniżka opłaty paliwowej, likwidacja innych opłat i przede wszystkim obniżka VAT do najniższego możliwego poziomu, czyli do 15 proc – zaproponował Artur Dziambor, poseł Konfederacji.
Mało jest jednak prawdopodobne, by rząd poszedł w tę stronę, ponieważ propozycje opozycji zmniejszałyby znacząco dochody budżetowe.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj