Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tarnopol odbuduje polskie zamki

Treść

Władze obwodu tarnopolskiego zamierzają zająć się renowacją i odbudową zamków i pałaców m.in. w Brzeżanach, Skałacie czy Zbarażu. W tym rejonie znajduje się najwięcej tego typu budowli na Ukrainie. Zdaniem historyków sztuki, w związku z trudną sytuacją ekonomiczną zaczęto w końcu dostrzegać korzyści, jakie płyną z turystyki.
Nowo wybrany przewodniczący Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej Mychajło Cymbaluk oprócz pobudzania gospodarki w regionie planuje zająć się odbudową zamków i pałaców. - Sytuacja w obwodzie tarnopolskim nie jest łatwa. Rozmawiałem z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na temat rozwoju obwodu. Zamierzamy sporządzić program odbudowy i renowacji zamków - powiedział portalowi Zaxid.net Cymbaluk.
Zadowolenia z oświadczenia Cymbaluka nie kryje profesor Henryk Stroński, prezes Stowarzyszenia Naukowców Polskich na Ukrainie. - W ostatnich latach rzeczywiście władze Ukrainy zaczynają coś w tym kierunku robić. W Tarnopolskiem tak się złożyło, że wszystkie przedsiębiorstwa poupadały, a ludzie z czegoś muszą żyć. Wpadli na prosty pomysł, żeby utrzymywać się z turystyki, i zaczynają to realizować - zauważa Stroński. Wskazuje, że jednak na takie przedsięwzięcia brakuje środków finansowych. - Miejscowi nie bardzo mają skąd je brać, natomiast centrala powoli je udostępnia. Przed nimi naprawdę bardzo daleka droga, bo większość tych zamków stoi w ruinie i jest w opłakanym stanie - zaznacza profesor. Najlepiej wygląda sytuacja w Zbarażu, ponieważ zamek uzyskał wsparcie z Kijowa i teraz mieści się tam dom kultury. - W moim rodzinnym Skałacie jest zamek - ostatnio uratowano tam dach. Stoi w dobrym stanie, ale namawiam, by przywrócono bramę na podstawie przedwojennej fotografii, co nadałoby mu odpowiedni wygląd - akcentuje Stroński. Wskazuje, że wiele nakładów pracy wymagają m.in. zamki w Buczaczu i Jazłowcu. Ten pierwszy został wybudowany nad rzeką Strypą w XIV wieku. Należał do rodzin Buczackich, Golskich i Potockich. Drugi natomiast pochodzi z XV wieku. Jego przebudowy dokonał w XVI w. Jerzy Monasterski, hetman wielki koronny, który przybrał następnie - od nazwy zamku - nazwisko Jazłowiecki.
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik 2010-06-23

Autor: jc