Teki o Katyniu
Treść
Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje wydanie tomu oraz tek edukacyjnych na temat zbrodni katyńskiej. Inicjatywa jest związana z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą wymordowania przez Sowietów polskich oficerów. Jedną z nowości zawartych w tekach będą praktyczne wskazówki dla nauczycieli, jak zorganizować wyjazd młodzieży na cmentarz katyński. Planowane pozycje wydawnicze są częścią szeroko zakrojonego programu obchodów rocznicowych przygotowywanych wspólnie z różnymi instytucjami.
Jednym z planowanych projektów będzie stworzenie razem z Muzeum Wojska Polskiego "Wirtualnego Muzeum Zbrodni Katyńskiej", gdzie znajdą się materiały edukacyjne, dane ze śledztwa, zdjęcia, filmy i bibliografia prac dotyczących rozstrzelania przez NKWD ok. 22 tysięcy polskich obywateli.
Pozostałe inicjatywy obejmują m.in. wydanie tomu o Katyniu przygotowanego przez IPN pod red. dr. Sławomira Kalbarczyka z Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie oraz teki edukacyjnej przeznaczonej dla szkół ponadpodstawowych. - Jeszcze zbyt wcześnie mówić o zawartości tomu. W tej chwili dopiero trwa zestawianie tytułów. Dyskutujemy jeszcze nad tematami - zastrzega Kalbarczyk. Dodaje, że najwcześniej za dwa tygodnie będzie mógł udzielić wiążących informacji. "Nasz Dziennik" dotarł do "roboczego" spisu treści tomu. Będzie on zawierał m.in. około pięciostronicowe wprowadzenie Janusza Kurtyki, szefa IPN, a następnie teksty poszczególnych badaczy poświęcone różnym aspektom związanym z problematyką zbrodni katyńskiej, np.: Małgorzaty Kuźniar-Ploty "Kwalifikacja prawna Zbrodni Katyńskiej", Witolda Wasilewskiego "Izba Reprezentantów 82. Kongresu USA wobec Zbrodni Katyńskiej (1951-1952)" oraz Ireneusza Kamińskiego "Skargi katyńskie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu". Na końcu książki w wyborze dokumentów znajdą się m.in. wywiady z członkami rodzin ofiar.
Druga ważna pozycja wydawnicza IPN to teki edukacyjne. O ich zawartości informuje nas współautor Mateusz Szpytma z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie. - Do teki dołączona będzie płyta CD ze zdjęciami, by można było korzystać z materiału również w formie elektronicznej. Będzie w niej 10 folderów - mówi Szpytma. Zwraca uwagę, że jeden z nich "Ofiary zbrodni" jest szczególnie interesujący. - Będą one pokazane nie według stopni wojskowych, ale zawodów. Mówi się o Katyniu, że zginęli tam oficerowie - to prawda. Jednak społeczeństwo nie wie, co jeszcze kryje się pod tym pojęciem, bo w części byli to adwokaci, lekarze, nauczyciele, prawnicy, kupcy itd. Reprezentowali oni kilkadziesiąt zawodów i chcemy to pokazać - zauważa Szpytma.
Nowością tek jest projekt edukacyjny pt. "Mogiłami jest znaczona historia Polski... Takiej mogiły jeszcze nie było". - Jest to projekt wyjazdu młodzieży na cmentarz w Katyniu lub ewentualnie do innych miejsc zbrodni, np. do Charkowa. Chcemy pokazać, jak nauczyciel może zorganizować taką podróż i ułatwić w ten sposób jej realizację - zaznacza Szpytma.
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik 2010-02-05
Autor: jc