Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trwa Europejski Tydzień Kodowania ukazujący przydatność programowania

Treść

Ruszył Europejski Tydzień Kodowania, który promuje programowanie i pokazuje, że jest ono ciekawe oraz przydatne w codziennym życiu. Większość wydarzeń skierowana jest do dzieci i młodzieży, aby zachęcić je do nauki programowania.

W Warszawie Europejski Tydzień Kodowania rozpoczęły specjalne warsztaty dla dzieci.

– Chcemy nauczyć dzieci, że nowe technologie to nie jest zagrożenie, to nie jest nic specjalnie trudnego, że roboty wykonują nasze polecenia, rzeczywistość wirtualna jest ciekawa, a w sposób odpowiedzialny i bezpieczny można się nią fajnie bawić – wskazał Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

To, że kodowanie nie jest trudne potwierdza Hania Radwańska, która zaprogramowała trasę przejazdu małego robota.

– Udało mi się zrobić taką trasę dla robota, który jeździ po czarnej linii. Można mu było wydawać komendy: jedź szybciej, zwolnij, skręć w prawo, skręć w lewo – tłumaczyła uczestniczka warsztatów.

Nauka programowania jest dziś podstawą rozwoju dziecka – podkreślił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Nauka programowania jest potrzebna do tego, żeby zrozumieć, jak ten obecny świat cyfrowy jest zbudowany, jak on będzie w przyszłości wyglądał. To kompetencje bycia nie tylko programistą, ale są to kompetencje logicznego, kreatywnego myślenia – wskazał Marek Zagórski.

Nauka programowanie powinna być traktowana tak samo poważnie, jak nauka języków obcych czy uprawianie sportu. Dlatego w szkołach jest coraz więcej zajęć z kodowania.

– Jest większa liczba godzin informatyki, są podstawy programowania prowadzone w szkołach, są ogólnopolskie programy, żeby w klasach I-III odbywały się te zajęcia; kształcimy nauczycieli – dodał minister cyfryzacji.

Jest też wiele warsztatów pozalekcyjnych. Nauczyciele oraz rodzice mogą szukać inspiracji na stronie www.koduj.gov.pl. Kompetencje cyfrowe kształtowane od dziecka są szansą dla polskiej gospodarki – mówił Krzysztof Silicki, dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

– To jest najlepszy sposób na to, żeby w przyszłości mieć kadry na najwyższym poziomie. Kadry w naszym kraju, które tutaj będą się rozwijały, tutaj zostaną, będą pracowały, będą budowały naszą przyszłość gospodarczą i społeczną – tłumaczył Krzysztof Silicki.

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W ostatnich latach Polska zajmowała drugie miejsce. Informacje na temat wydarzeń w całej Polsce można znaleźć na stronie internetowej www.koduj.gov.pl. 

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 6 października 2018

Autor: mj

Tagi: programowania kodowania