Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trybunał pogonił esbeków

Treść

Zdjęcie: M.Borawski/ Nasz Dziennik

Unijny trybunał w Luksemburgu odrzucił wniosek polskiego sądu kwestionujący zgodność z prawem obniżenia emerytur byłym esbekom.

TrybunaÅ‚ SprawiedliwoÅ›ci Unii Europejskiej uznaÅ‚, że jest oczywiÅ›cie niewÅ‚aÅ›ciwy do udzielenia odpowiedzi na pytania skierowane do niego przez SÄ…d OkrÄ™gowy w CzÄ™stochowie. WedÅ‚ug sÄ™dziów, z akt sprawy nie wynika, że dotyczy ona „przepisów krajowych stosujÄ…cych prawo Unii”. Chodzi o ustawÄ™ dezubekizacyjnÄ… z 2009 r., która obniżyÅ‚a emerytury funkcjonariuszom komunistycznej bezpieki.

„Ze wzglÄ™du na to, że sÄ…d ten nie uzasadniÅ‚, poprzez wykazanie dostatecznego zwiÄ…zku, iż ustawa z 2009 r. wchodzi w zakres stosowania prawa Unii lub stanowi jego zastosowanie, kompetencja TrybunaÅ‚u do interpretacji zasady proporcjonalnoÅ›ci w niniejszej sprawie nie zostaÅ‚a wykazana” – podkreÅ›la w postanowieniu TrybunaÅ‚ w Luksemburgu.

Treść postanowienia dotarÅ‚a kilka dni temu do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – Postanowienie to zostaÅ‚o dorÄ™czone do MSZ – potwierdza biuro rzecznika prasowego.

W takich procesach resort spraw zagranicznych danego paÅ„stwa sporzÄ…dza stanowisko w odniesieniu do skargi. Jednak tym razem TrybunaÅ‚ o to nie wystÄ…piÅ‚. W sprawie nie zostaÅ‚ wyznaczony termin na przedstawienie uwag przez paÅ„stwa czÅ‚onkowskie – dodaje resort.

Bez podstaw

– TrybunaÅ‚ SprawiedliwoÅ›ci Unii Europejskiej uznaÅ‚ siÄ™ za niewÅ‚aÅ›ciwego do rozpoznania tej sprawy, nie znajdujÄ…c w niej żadnego wÄ…tku prawa unijnego, które mogÅ‚oby być potencjalnie naruszone – tÅ‚umaczy prof. Karol Karski, specjalista prawa miÄ™dzynarodowego i europejskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

– To blamaż czÄ™stochowskiego sÄ…du. Teza zawarta w pytaniu prawnym nie okazaÅ‚a siÄ™ sÅ‚uszna bÄ…dź niesÅ‚uszna, a wrÄ™cz stwierdzono, że po prostu nie byÅ‚o żadnych podstaw prawnych do wystÄ…pienia z takim pytaniem do TrybunaÅ‚u w Luksemburgu – dodaje prawnik.

Postanowienie TrybunaÅ‚u zapadÅ‚o 12 czerwca. WydaÅ‚o je trzech sÄ™dziów z siódmej izby TrybunaÅ‚u. DotyczyÅ‚o sprawy Ryszarda P., który w latach 1980-1990 pracowaÅ‚ w Wydziale SB Komendy Wojewódzkiej MO w Katowicach, a po weryfikacji – w policji. W 2009 r. decyzjÄ… ZakÅ‚adu Emerytalno-Rentowego MSWiA obniżono mu emeryturÄ™ o ok. 450 zÅ‚otych.

Wniosek do TrybunaÅ‚u w Luksemburgu wystosowaÅ‚ w grudniu ubiegÅ‚ego roku sÄ™dzia SÄ…du OkrÄ™gowego w CzÄ™stochowie Marek Przysucha, który rozpatrywaÅ‚ odwoÅ‚anie byÅ‚ego esbeka w zwiÄ…zku z obniżeniem mu emerytury.

Sędzia miał wątpliwości co do zgodności ustawy dezubekizacyjnej z 2009 r. z prawem unijnym. Przepisy prawa pozwalają w takiej sytuacji na wystąpienie z tzw. pytaniem prejudycjalnym do unijnego Trybunału.

Przysucha przygotowaÅ‚ pytanie aż na 50 stronach uzasadnienia, w którym zastanawiaÅ‚ siÄ™, czy ustawa dezubekizacyjna nie ustala „odpowiedzialnoÅ›ci zbiorowej” funkcjonariuszy sÅ‚użb bezpieczeÅ„stwa PRL, nie wiąże ich „winÄ… zbiorowÄ…”, naznaczajÄ…c ich „jako wspóÅ‚uczestników bezprawia”, którzy muszÄ… siÄ™ „samooskarżać o Å‚amanie prawa” w przeszÅ‚oÅ›ci.

JÄ™zyk dokumentu byÅ‚ nasycony silnymi emocjami, co wskazywaÅ‚o na dużą skalÄ™ zaangażowania sÄ™dziego po stronie esbeków. – To nie jest klasyczne pytanie prawne, ponieważ sÄ™dzia nie ma żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci. Pytanie prejudycjalne jest skÅ‚adane wówczas, kiedy sÄ™dzia ma wÄ…tpliwoÅ›ci w danej sprawie, a to jego uzasadnienie jest wrÄ™cz przesiÄ…kniÄ™te pewnoÅ›ciÄ… oraz ocieka emocjami i ideologiÄ… – ocenia Karski.

Koniec ścieżki

SÄ™dzia Przysucha podnosiÅ‚ szereg przepisów i zasad prawnych prawa unijnego, które w jego ocenie miaÅ‚y zostać naruszone wskutek obniżenia części emerytur esbekom. TrybunaÅ‚ uciÄ…Å‚ jednak jego wywody.

„Jak wynika z akt sprawy przedÅ‚ożonych TrybunaÅ‚owi, sprawa w postÄ™powaniu gÅ‚ównym dotyczy zgodnoÅ›ci z prawem decyzji w sprawie ponownego przeliczenia Å›wiadczenia emerytalnego policjanta R. PaÅ„czyka zgodnie z przepisami krajowymi, które miaÅ‚yby naruszać okreÅ›lone postanowienia prawa Unii”.

TrybunaÅ‚, rozpatrujÄ…c sprawÄ™, wskazywaÅ‚, że co prawda prawo unijne gwarantuje zasadÄ™ równoÅ›ci, prawo do rzetelnego procesu, prawo do skutecznego Å›rodka prawnego i prawo wÅ‚asnoÅ›ci, ale „postanowienie odsyÅ‚ajÄ…ce nie zawiera żadnej informacji pozwalajÄ…cej stwierdzić, że przedmiot postÄ™powania gÅ‚ównego dotyczy interpretacji lub stosowania zasady prawa Unii innej niż zawarte w karcie”. Dlatego też „nie stwierdza siÄ™ kompetencji TrybunaÅ‚u” do interpretacji przywoÅ‚anych przez polskiego sÄ™dziego przepisów prawa unijnego.

Byli funkcjonariusze bezpieki wyczerpali możliwość odwoÅ‚ywania siÄ™ do trybunaÅ‚ów miÄ™dzynarodowych.

W czerwcu ubiegÅ‚ego roku skargÄ™ 1628 esbeków odrzuciÅ‚ również ETPC w Strasburgu. TrybunaÅ‚ stwierdziÅ‚ wówczas, że system obniżajÄ…cy emerytury nie oznaczaÅ‚ „nadmiernych obciążeÅ„ dla skarżących, którzy nie doznali utraty Å›rodków do życia albo caÅ‚kowitego pozbawienia Å›wiadczeÅ„, a system ten byÅ‚ i tak bardziej korzystny niż inne systemy emerytalne”. „TrybunaÅ‚ uznaÅ‚ też, że praca skarżących w sÅ‚użbie bezpieczeÅ„stwa, stworzonej po to, by naruszać podstawowe prawa czÅ‚owieka chronione przez EuropejskÄ… KonwencjÄ™, powinna być uważana za istotnÄ… okoliczność dla zdefiniowania i uzasadnienia kategorii osób, które mogÄ… być objÄ™te redukcjÄ… Å›wiadczeÅ„ emerytalnych” – wyjaÅ›niono.

Marks tu nie pomoże

CzÄ™stochowski sÄ™dzia kwestionowaÅ‚ również orzeczenie TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego, który uznaÅ‚ za zgodnÄ… z KonstytucjÄ… ustawÄ™ dezubekizacyjnÄ…. – Nie można zostawić przywilejów dla tych, którzy funkcjonowali w aparacie represji – komentowaÅ‚ wywody czÄ™stochowskiego sÄ™dziego WiesÅ‚aw Johann, sÄ™dzia TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego w stanie spoczynku. – Dla mnie ważna jest polska Konstytucja i jej art. 2, który mówi, że paÅ„stwo polskie powinno realizować zasadÄ™ sprawiedliwoÅ›ci spoÅ‚ecznej – zaznacza.

SÄ™dzia Przysucha wychodziÅ‚ od konkretnej sprawy byÅ‚ego esbeka, ale chodziÅ‚o mu o caÅ‚oÅ›ciowe rozstrzygniÄ™cie kwestii obniżenia emerytur. „W sÄ…dowym stosowaniu prawa nie budzi wÄ…tpliwoÅ›ci, iż wykÅ‚adnia TrybunaÅ‚u SprawiedliwoÅ›ci ma charakter wiążący dla krajowych sÄ…dów. Tym samym pytanie ma oczywisty wpÅ‚yw na okreÅ›lenie zakresu ochrony praw obywateli” – uzasadniaÅ‚ sÄ™dzia.

Przysucha daÅ‚ siÄ™ poznać jako wyraźnie zaangażowany po jednej stronie sporu. BraÅ‚ udziaÅ‚ w konferencji organizowanej przez SLD w ubiegÅ‚ym roku, gdzie poruszano kwestiÄ™ „rozliczania z przeszÅ‚oÅ›ciÄ…”. Jej zwieÅ„czeniem byÅ‚o skierowanie apelu do TrybunaÅ‚u Strasburskiego dotyczÄ…cego m.in. ustawy dezubekizacyjnej. W swoim wniosku usprawiedliwiaÅ‚ wrÄ™cz byÅ‚ych esbeków, „którzy zawierzyli okreÅ›lonej ideologii ograniczajÄ…cej spoÅ‚eczne wykluczenie”. SÄ™dzia wykazuje siÄ™ znajomoÅ›ciÄ… „leninowskich technik”, diagnoz Karola Marksa oraz cytuje wspóÅ‚czesnego klasyka nurtu komunistycznego Slavoja Žižka. Zwrócili na to uwagÄ™ prawnicy czytajÄ…cy wniosek do TrybunaÅ‚u w Luksemburgu. W ich ocenie ma on charakter „ideologiczny”.

Zenon Baranowski
Nasz Dziennik, 26 czerwca 2014

Autor: mj