[TYLKO U NAS] A. Gantner: Ponad 30 proc. całej produkowanej w Polsce żywności trafia na eksport
Treść
Jeżeli chodzi o eksport żywności z Polski, to w dobie pandemii największe straty poniosła branża napojowa, w przypadku której sięgają one nawet 30 proc. całego obrotu. Niektóre sektory poniosły znaczące straty, jednakże jeśli popatrzymy ogółem, to polska gospodarka dała sobie radę. Nawet udało nam się zwiększyć wielkość eksportu w pierwszych trzech kwartałach – wskazał Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
W związku z pandemią koronawirusa trudna sytuacja nie ominęła także producentów żywności w Polsce. Andrzej Gantner zapewnił jednak, że polska branża spożywcza i rolnictwo są jednymi z najpewniejszych sektorów w naszym kraju. Pomimo paniki Polaków, jaka nastała podczas pierwszej fali wirusa SARS-CoV-2 i wykupowaniem niezbędnych produktów, wszystkie braki zostały uzupełnione.
– Okazało się, że nasza branża żywnościowa jest na tyle silna, że wszystkie niedobory zostały uzupełnione. Co więcej, nie było żadnych innych braków na rynku, nawet jeśli chodzi o najchętniej kupowane produkty – poinformował Andrzej Gantner.
Zdaniem gościa Radia Maryja było to bardzo ważne, ponieważ pomogło uspokoić polskich konsumentów i przekonać ich, że w naszym kraju nie zabraknie żywności.
– Cała praca, która była wykonana od wiosny, sprawia, że w okresie przedświątecznym nie musimy się martwić o to, że w sklepach zabraknie naszych ulubionych produktów. Można powiedzieć, że branża spożywcza dobrze dała sobie radę w tym trudnym okresie – ocenił dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Ekspert podkreślił, że pomimo odpowiedniej pracy i postawy polskich producentów są sektory, które znacząco ucierpiały przez pandemię.
– Jeżeli chodzi o eksport, to szczególnie ucierpiała branża drobiarska, wołowa i mleczarska. Największe straty poniosła branża napojowa, w przypadku której sięgają one nawet 30 proc. całego obrotu. Niektóre sektory poniosły znaczące straty, jednakże jeśli popatrzymy ogółem, to polska gospodarka dała sobie radę. Nawet udało nam się zwiększyć wielkość eksportu w pierwszych trzech kwartałach – powiedział Andrzej Gantner.
Gość Radia Maryja wskazał, że są produkty eksportowe, w których Polska wiedzie prym w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej.
– Mamy 3 główne kategorie, które są najważniejsze. Pierwsza to mleko i przetwory mleczne, druga to mięso i jego produkty, a trzecia – przetwory owocowe i warzywne. Są to trzy kluczowe gałęzie w naszej produkcji żywności. W kwestii eksportu istotną rolę odgrywają także wyroby piekarniczo-ciastkarskie, które są bardzo dużą branżą eksportową, jak również i słodycze – zaznaczył.
Poza tym Polska jest liderem w eksporcie owoców miękkich. Andrzej Gantner powiedział, że „pod względem produkcji jesteśmy drugim krajem, jeżeli chodzi o eksport jabłek”.
– Udaje nam się eksportować jabłka na rynki krajów Unii Europejskiej, które wcześniej były dla nas zamknięte. Eksportujemy je także do krajów trzecich. Dosyć szybko udało nam się zmienić profile produkcji i dopasować do oczekiwań konsumentów z innych krajów (…). Unia Europejska cały czas jest dla nas głównym odbiorcą. Prawie 80 proc. całego eksportu żywnościowego kierujemy na rynki wewnętrzne UE – poinformował dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Ekspert podkreślił, że Unia Europejska nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie trafia polska żywność. Nasz kraj pomimo trudnej sytuacji odnotowuje wzrost eksportu do krajów poza UE.
– Wszyscy wiemy, że „nie wkłada się wszystkich jajek do jednego koszyka” – jak mówi stare przysłowie. W związku z tym rozwój eksportu do krajów trzecich ma olbrzymie znaczenie. Pozwala nam to odnotowywać wzrost eksportu na przykład do Chin, które są naszym poważnym partnerem handlowym. Podobnie jest w przypadku innych państw azjatyckich, np. Wietnamu. Widzimy również wzrost eksportu do krajów Afryki, szczególnie Afryki Północnej oraz do Stanów Zjednoczonych – wymienił Andrzej Gantner.
Zdaniem gościa „Aktualności dnia”, jest to zasługa polskich przedsiębiorców, którzy nie ustają w działaniach mających na celu rozszerzenie rynków eksportowych.
– Ponad 30 proc. całej produkowanej w Polsce żywności jest wysyłana na eksport. Byłoby nam bardzo trudno to wszystko zjeść, gdybyśmy nie mogli eksportować żywności. Jest to bardzo ważne zarówno dla rolników, jak i dla przetwórców – ocenił dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Całą rozmowę z Andrzejem Gantnerem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać klikając [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj