Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Dr B. Rogalski: Dzięki Polakom mieszkającym na Litwie doszło do ocieplenia w relacjach polsko-litewskich

Treść

Dzięki polskiej partii, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, której przewodniczy Waldemar Tomaszewski, doszło do ocieplenia w relacjach obustronnych pomiędzy Polską a Litwą – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Bogusław Rogalski, ekspert do spraw litewskich.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką udali się na dwudniową wizytę na Litwę. Zdaniem dra Bogusława Rogalskiego, „w relacjach polsko-litewskich następuje ocieplenie”.

– Dzieje się to za sprawą Polaków mieszkających na Litwie. Polska partia, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, weszła do litewskiej koalicji rządowej. Obecny rząd premiera Sauliusa Skvernelisa jest jednym z najbardziej przyjaznych jak do tej pory rządów litewskich, jeśli chodzi o kwestie czy odniesienie do spraw polskich na Litwie i do samej Polski jako państwa – wskazał.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że jest to zasługa „przewodniczącego polskiej partii na Litwie Waldemara Tomaszewskiego, który podjął bardzo rozsądną i dalekosiężną decyzję”.

– Chodzi o poparcie w II turze wyborów prezydenckich Gitanasa Nausede. On został prezydentem i czuje dużą wdzięczność do Polaków, którzy zagłosowali na obecnego prezydenta. Zrobili to, dlatego że w I turze wyborów Waldemar Tomaszewski wygrał bezapelacyjnie ze wszystkimi kandydatami na Wileńszczyźnie. To ma istotne znaczenie i pokazuje kontekst całej sytuacji oraz relacji polsko-litewskich. Dzięki polskiej partii, której przewodniczy Waldemar Tomaszewski, doszło do ocieplenia w relacjach obustronnych pomiędzy naszymi państwami. Polacy objęli dwa bardzo ważne ministerstwa – spraw wewnętrznych (…) oraz transportu i łączności – wyjaśnił ekspert ds. litewskich.

Dr Bogusław Rogalski zauważył, że „Polacy odzyskują swoją pozycję i są postrzegani jako wartościowi partnerzy w polityce litewskiej”.

– To przekłada się również na dobre relacje pomiędzy naszymi państwami. W rozmowach dwustronnych powinna być kontynuowana dalsza współpraca pomiędzy Polską i Litwą w dziedzinie ochrony praw mniejszości narodowych, zwłaszcza polskiej mniejszości autochtonicznej na Litwie. No i kwestie współpracy gospodarczej oraz ekonomicznej między naszymi państwami, bo bez polskiego parasola Litwie ciężko byłoby funkcjonować na antenie międzynarodowej – podkreślił.

W kontekście pielęgnowania pamięci historycznej i tożsamości Polaków na Litwie dr Bogusław Rogalski zaznaczył, że „rodacy tam mieszkający upamiętniają miejsca (pamięci historycznej – red.) i dbają o nie”.

– Nie chodzi tylko o groby powstańców styczniowych, ale przede wszystkim dbają o pamięć po wszystkich brygadach wileńskich. Co roku w rocznicę bitwy pod Krawczunami, wielkiej bitwy z oddziałami niemieckimi pod Wilnem, są latem piękne uroczystości, które pokazują młodzieży, jak należy kultywować pamięć o przodkach, ale też przyciągają wiele osób z macierzy. Takie miejsca, takie uroczystości, pamięć o bohaterach – one łączą i dodają otuchy Polakom tam mieszkającym – powiedział ekspert do spraw litewskich.

radiomaryja.pl

Źródło: radiomaryja.pl, 21

Autor: mj

Tagi: dr Bogusław Rogalski Litwa