[TYLKO U NAS] Dr K. Wenklar w Międzynarodowy Dzień Położnej: Każda położna wie, że nad każdym porodem czuwa Matka Boża
Treść
Zachwyca mnie to, że o położnych pamiętamy w maju. Jest to bardzo macierzyński miesiąc. W maju wspominamy nasze własne matki, jest to także miesiąc maryjny. Każda położna wie, że nad każdym porodem czuwa Matka Boża. (…) Położna nie tylko towarzyszy rodzącej kobiecie, ale jest także pierwszą osobą, którą spotykamy, przychodząc na świat. (…) Warto wspomnieć w modlitwie nasze położne, czyli kobiety, które przyjęły nas na świat i przekazały rodzicom – powiedziała dr Kinga Wenklar, specjalista ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
5 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Położnej. W Polsce dodatkowo pamiętamy o położnych 8 maja, kiedy obchodzony jest Dzień Położnej, w rocznicę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, która w bohaterski sposób opiekowała się ciężarnymi więźniarkami obozu Auschwitz-Birkenau.
– Zachwyca mnie to, że o położnych pamiętamy w maju. Jest to bardzo macierzyński miesiąc. W maju wspominamy nasze własne matki, jest to także miesiąc maryjny. Każda położna wie, że nad każdym porodem czuwa Matka Boża. (…) Międzynarodowy Dzień Położnej został uchwalony pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku podczas Międzynarodowej Konferencji Położnych w Holandii. Niezależnie od tego, polskie położne chciały związać swoje zawodowe święto z rocznicą urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, która przypada na 8 maja – podkreśliła dr Kinga Wenklar.
8 maja 1896 roku urodziła się Stanisława Leszczyńska. Położna z Auschwitz była heroiczną postacią, ponieważ poświęcała własne życie, aby ratować nowonarodzone dzieci w obozie Auschwitz-Birkenau.
– Stanisława Leszczyńska znana jest nam jako położna z obozu Auschwitz-Birkenau. Jako wykwalifikowana położna przyjmowała obozowe porody i opiekowała się kobietami w ciąży. W tych nieludzkich warunkach przyjęła około trzech tysięcy porodów. (…) Każde przyjęte nowonarodzone dziecko były ryzykiem dla jej życia. Stanisława Leszczyńska miała wyraźne nakazy, aby zabijać noworodki zaraz po porodzie. Sprzeciwiając się temu, stawiała na szali własne życie. Postać Stanisławy Leszczyńskiej jest bezwzględnie heroiczna – podkreśliła gość Radia Maryja.
Stanisława Leszczyńska jest wzorem do naśladowania dla polskich położnych.
– Dla położnych, oprócz umiłowania życia, ważne jest kilka innych cech Stanisławy Leszczyńskiej, które budują etos polskiej położnej. Przede wszystkim Stanisława Leszczyńska bardzo kochała swój zawód. Do decyzji pracy w tym zawodzie dojrzała późno, bo miała już troje dzieci. (…) Stanisława Leszczyńska kochała życie i fascynowała ją doskonałość natury, która przejawia się w wydarzeniu porodu. Widziała w tym koronę Boskiej Mądrości. W obozie Auschwitz-Birkenau Stanisława Leszczyńska była nazywana przez kobiety „mamą”. Zawsze chciała być blisko rodzącej i wspierać ją swoją obecnością, dawać poczucie bezpieczeństwa i siły. Tak była postrzegana przed wojną, w czasie wojny i po wojnie, kiedy jeszcze służyła kobietom – zwróciła uwagę dr Kinga Wenklar.
Specjalista ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka zachęciła, aby w Międzynarodowy Dzień Położnej i Dzień Położnej w Polsce wspomnieć w modlitwie te położne, które przyjęły nas na świat.
– Każdego roku przyznawana jest statuetka „Anioły Rodzić po Ludzku”. To bardzo pięknie wyraża rolę położnych w naszym życiu. Przy okazji Dnia Położnej zawsze podkreślam, że położna nie tylko towarzyszy rodzącej kobiecie, ale jest także pierwszą osobą, którą spotykamy przychodząc na świat. Rzadko kto wie, jak miała na imię położna, która nas przyjęła. Warto wspomnieć w modlitwie nasze położne, czyli kobiety, które przyjęły nas na świat i przekazały rodzicom – mówiła gość Radia Maryja.
Całą rozmowę z dr Kingą Wenklar można odsłuchać [tutaj].
11 maja 2022 roku Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka organizuje webinar zatytułowany: „Baby, akuszerki, położne – dłonie, które przyjmują życie”. Gościem spotkania będzie dr Sabina Jakubowska, która jest autorką powieści „Akuszerki”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19.00.
Inspiracją do podjęcia tematu roli położnych w naszym życiu są Międzynarodowy Dzień Położnej (obchodzony 5 maja) oraz Dzień Położnej w Polsce (obchodzony 8 maja), który przypada w dniu urodzin Stanisławy Leszczyńskiej.
Webinar „Baby, akuszerki, położne – dłonie, które przyjmują życie” przywoła historię kształtowania się posługi dzisiejszych położnych, poczynając od korzeni – ludowej tradycji, a kończąc na współczesnych różnorodnych formach towarzyszenia kobietom w porodzie. Podczas spotkania poruszony zostanie także temat refleksji nad momentem narodzin.
Webinar „Baby, akuszerki, położne – dłonie, które przyjmują życie” odbędzie się 11 maja 2022 roku o godzinie 19.00 na kanale YouTube Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz na fanpage’u stowarzyszenia na Facebooku. Udział jest bezpłatny. Zapisy przyjmowane są [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 5
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj