[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: Polska gospodarka leśna ma się dobrze i nie ma powodu, żeby oddawać ją w ręce unijnych biurokratów
Treść
Polska gospodarka leśna ma się dobrze. Powinniśmy być wzorcem dla innych krajów europejskich i nie ma powodu, żeby oddawać tę gospodarkę w ręce biurokratów unijnych, którzy niespecjalnie mogą się pochwalić sukcesami w innych obszarach, za które przejęli odpowiedzialność – podkreślał na antenie Radia Maryja dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista i europoseł PiS, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia”, odnosząc się do dążenia Komisji Europejskiej do przejęcia kontroli nad lasami w krajach unijnych.
Komisja Europejska chce przywłaszczyć sobie kompetencje do zarządzania lasami znajdującymi się na terenie państw członkowskich. Stanowi to element polityki klimatycznej Unii Europejskiej.
– Jeśli chodzi o polskie lasy, to one do administrowania na poziomie unijnym są niesłychanie wygodne, bo w dużej mierze, w ponad 90 proc., to są Lasy Państwowe, a więc mają do tej pory jednego gospodarza. W innych krajach, gdzie dominuje własność prywatna to by było pewnie mniej skuteczne. Ale nie o to chodzi. Chodzi o próbę podporządkowania i próbę narzucania obowiązków wynikających z polityki klimatycznej na gospodarki leśne poszczególnych krajów – wyjaśnił Zbigniew Kuźmiuk.
Zaznaczył, że nie jesteśmy osamotnieni w sprzeciwie wobec zamiarów eurokratów w tej materii. Dobrze funkcjonującymi gospodarkami leśnymi pochwalić mogą się m.in. Finlandia czy Szwecja, więc nie będą one skore do oddania lasów administracji unijnej.
– Tam wprawdzie dominującą formą własności jest własność prywatna, ale ze względu na duże zasoby leśne i odpowiedzialną politykę leśną można powiedzieć, że te kraje mają tę gospodarkę na wysokim poziomie i one nie są absolutnie zainteresowane przekazywaniem władztwa do Brukseli – wskazał europoseł.
Polska gospodarka leśna także funkcjonuje bardzo sprawne. Od zakończenia wojny, kiedy to Niemcy prowadzili na terenie naszego kraju rabunkowy wyrąb drzew, udało nam się nie tylko odbudować drzewostan, ale też zwiększyć powierzchnię lasów o 10 procent. Jest to zjawisko niespotykane w skali Europy w tym okresie. Dodać należy, że powierzchnia obszarów leśnych wciąż rośnie pomimo wysokiej – zdaniem niektórych nawet zbyt wysokiej – eksploatacji drewna.
– Wszystko to dokonuje się bez złotówki dotacji z budżetu państwa. Lasy pozyskują środki ze sprzedaży drewna, finansują wszystkie przedsięwzięcia, finansują nasadzenia. Dość powiedzieć, że my rocznie sadzimy pół miliarda drzew. Pół miliarda – to są niewyobrażalne ilości. Ta gospodarka ma się dobrze. Powinniśmy być wzorcem dla innych krajów europejskich i nie ma powodu, żeby oddawać tę gospodarkę w ręce biurokratów unijnych, którzy niespecjalnie mogą się pochwalić sukcesami w innych obszarach, za które przejęli odpowiedzialność.
Całość rozmowy z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem jest dostępna [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: dr Zbigniew Kuźmiuk ekonomia gospodarka leśna Komisja Europejska polskie lasy Unia Europejska