Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Dyrektor Biura Programu ,,Niepodległa": Polski hymn jednoczy nas najbardziej i pokazuje naszą wspólnotę. 11 listopada śpiewamy o godz. 12.00 - to celebracja współczesnego patriotyzmu

Treść

Co roku zapraszamy wszystkich Polaków w Polsce, ale też poza granicami kraju, żeby 11 listopada o godz. 12.00 odśpiewali polski hymn. Polski hymn jednoczy nas najbardziej i pokazuje naszą wspólnotę. Hymn możemy śpiewać w domu. To bardzo ważne, że Polacy pokazują, że świętują. To celebracja współczesnego patriotyzmu – akcentował Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, w poniedziałkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.

W środę, 11 listopada, będziemy obchodzić 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne, w tym roku świętowanie będzie jednak ograniczone. Biuro Programu „Niepodległa” zachęca do wzięcia udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu”. [czytaj więcej]

– Co roku zapraszamy wszystkich Polaków w Polsce, ale też poza granicami kraju, gdziekolwiek się znajdują, żeby 11 listopada o godz. 12.00 odśpiewali polski hymn. Polski hymn jednoczy nas najbardziej i pokazuje naszą wspólnotę. Zachęcamy wszystkich do pozostania w domu, nikogo nie namawiamy do wychodzenia na zewnątrz. Jest to zgodne z polityką pandemiczną, żebyśmy nie ryzykowali niepotrzebnych spotkań. Hymn możemy śpiewać w domu. Największe stacje telewizyjne zadeklarowały, że o godz. 12.00 hymn będzie transmitowany z placu Piłsudskiego, gdzie odbędą się skromne uroczystości z udziałem prezydenta. (…) Zachęcam, by śpiewać hymn w rodzinnym gronie, w domu; by stanąć na baczność i oddać hołd dla pieśni państwowej – akcentował Jan Kowalski.

Biuro Programu „Niepodległa” łączy różne inicjatywy organizowane z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Program obchodów 11 listopada przygotowany przez Biuro znajduje się [tutaj].

– Od paru lat, w przeddzień 11 listopada, ministerstwo edukacji organizuje śpiewanie hymnu w szkołach wśród dzieci. Wiele dzieci lepiej zna hymn niż ich rodzice – lepiej śpiewa, zna wszystkie zwrotki – dzięki temu, że hymn jest uczony w szkole i jest moda na uczenie historii i pielęgnowanie patriotyzmu. Dzięki Programowi Biura „Niepodległa” coraz więcej ludzi chętnie opowiada o patriotyzmie, o Polsce, o historii i o naszych symbolach narodowych – zaznaczył dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Gość TV Trwam podkreślił, że odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem złożonym, dlatego obchody potrwają do 2022 roku. W tym roku szczególnym wydarzeniem było 100-lecie Bitwy Warszawskiej. W poniedziałek w Skierniewicach został odsłonięty pomnik „Przed Bitwą Warszawską- Skierniewice 1920-2020”. [czytaj więcej] 

– Każdy rok pokazuje i uwiecznia konkretne wydarzenia. 2020 rok rozpoczęliśmy od 100-lecia zaślubin Polski z morzem, a później ważnym wydarzeniem było 100-lecie Bitwy Warszawskiej. W Skierniewicach z paromiesięcznym opóźnieniem odsłaniany był pomnik „Przed Bitwą Warszawską”, bo to właśnie tam przyjechał transport amunicji, broni do pomocy przy bitwie. Jest to pomnik, który pokazuje postaci związane z Bitwą Warszawską. (…) W 2021 roku będziemy się mocno skupiali na trzecim powstaniu śląskim – wygranym powstaniu, które będziemy celebrowali 2 maja. Mamy mocne sygnały ze Śląska, aby powstanie śląskie miało wymiar ogólnopolski – oznajmił Jan Kowalski.

Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” podkreślał, jak ważne jest celebrowanie współczesnego patriotyzmu poprzez angażowanie się w obchody świąt państwowych.

– W Polsce mówimy o współczesnym patriotyzmie, który się wykształca i który możemy sami pielęgnować i tworzyć. To są zwyczaje, które inicjuje Biuro Programu „Niepodległa”. (…) Kiedy 2 maja, w Święto Flagi, wywieszamy flagę czy 11 listopada śpiewamy o godz. 12.00 hymn – to są celebracje współczesnego patriotyzmu – wskazał gość TV Trwam.

– Narodowe Centrum Kultury co roku prowadzi badania. W 2018 roku widzieliśmy, że poczucie wspólnoty i zaangażowanie społeczeństwa przy okazji organizowanych obchodów jest ogromne. Polacy chcą się jednoczyć. Jest to poczucie wspólnoty i chęci celebrowania świąt państwowych. Dla niektórych objawem jest uczestnictwo w marszach, dla innych wywieszanie flagi, ale to bardzo ważne, że Polacy pokazują, że świętują – podsumował.

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 10

Autor: mj

Tagi: 11 listopada -Święto Niepodległości hymn Polski