[TYLKO U NAS] E. Rafalska: W ramach programu "Dobry start" złożono już ponad 2 mln 330 tys. wniosków
Treść
Na dzisiaj złożono ponad 2 mln 330 tys. wniosków, a ogólna liczba uprawnionych do tego rodzin to ponad 3 mln 400 tys. Rodzice zmobilizowali się i wyjątkowo wcześnie składali wnioski. Samorządy rozpoczęły pierwsze wypłaty już w lipcu – powiedziała w „Polskim Punkcie Widzenia” na antenie Telewizji Trwam Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do działania programu „Dobry start”, czyli szkolnych wyprawek dla dzieci.
Zbliża się koniec wakacji. Dla rodziców oznacza to czas przygotowań do posłania swoich dzieci do szkół. Kupno szkolnych artykułów ma ułatwić program „Dobry start”. To wyprawka, z której skorzystać może ponad 3 mln rodzin.
– Na dzisiaj złożono ponad 2 mln 330 tys. wniosków, a ogólna liczba uprawnionych do tego rodzin to ponad 3 mln 400 tys. Rodzice zmobilizowali się i wyjątkowo wcześnie składali wnioski. Samorządy rozpoczęły pierwsze wypłaty już w lipcu. Wszystko idzie bardzo dobrze, biorąc pod uwagę, że czasu na przygotowanie programu nie było zbyt wiele – podkreśliła Elżbieta Rafalska.
Samorządy nie mają problemów z obsługą programu. Urzędnicy odpowiedzialni za formalności w poszczególnych samorządach są dodatkowo wynagradzani, co sprawia, że całość przebiega sprawnie i bez problemów.
– Jako strona rządowa wiedzieliśmy, że musi być jakaś zachęta dla samorządów. Dlatego zastosowaliśmy zupełnie innowacyjne rozwiązanie w stosowaniu finansowaniu samorządów. Powiedzieliśmy, że osoby, które będą rozpatrywały te wnioski, które będą w tym czasie więcej pracowały, powinny być dodatkowo wynagradzane. W kosztach obsługi zawarliśmy obowiązek, że 80 proc. kosztów obsługi idzie na koszty osobowe. Od jednego wypłacanego świadczenia gmina otrzymuje 10 złotych. Ani gmina, ani pracownicy nie mają powodu mówić, że obsługa tego zadania została błędnie wyceniona. To procentuje dużą sprawnością organizacyjną – wskazała minister.
– Jeżeli ktoś jeszcze nie złożył wniosku powinien zrobić to przed grudniem. Składając papiery w grudniu, nie dostaniemy pieniędzy. Jeżeli w listopadzie, to jeszcze tak. Ale nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę – dodała.
Rodzice mogą wydać pieniądze wedle uznania. Nikt nie będzie sprawdzał, ani rozliczał ich z dokonanych zakupów.
– My absolutnie nie myśleliśmy o tym, żeby w jakikolwiek sposób kontrolować wydawanie tych pieniędzy. Mamy zaufanie do polskich rodzin. Mama z tatą na pewno dobrze wiedzą, czego potrzeba ich dzieciom i zrobią to najlepiej ze wszystkich – powiedziała Elżbieta Rafalska.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 24 sierpnia 2018
Autor: mj