Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ekonomista M. Kękuś: Widać pierwsze efekty zacieśniania polityki monetarnej i efekty działania programów rządowych, które mają przeciwdziałać inflacji

Treść

Po 11 podwyżkach stóp procentowych od października 2021 roku należało poczekać na efekty tych podwyżek. Niewątpliwie widać pierwsze efekty zacieśniania polityki monetarnej i efekty działania programów rządowych, które mają przeciwdziałać inflacji – mówił ekonomista Mariusz Kękuś, komentując w środowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam sposób prowadzenia przez Polskę polityki pieniężnej.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. [czytaj więcej] Była to decyzja, której spodziewało się wielu ekspertów, w tym Mariusz Kękuś.

 

– Po 11 podwyżkach stóp procentowych od października ubiegłego roku należało poczekać na efekty tych podwyżek. Jak Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, to efekty nie są od razu. Na te efekty trzeba poczekać nawet do pół roku. Ostatnia podwyżka była we wrześniu i myślę, że zasadnym było niepodnoszenie stóp procentowych w październiku i listopadzie – zwrócił uwagę ekonomista.

W listopadzie odczyt inflacji spadł do 17,4 procent, czyli o 0,5 pkt proc. w relacji  do odczytu listopadowego, wynoszącego 17,9 procent.

– Oczywiście nie jest to przełom i nie należy tego traktować w takich kategoriach, że jesteśmy po szczycie inflacji i już będzie tylko lepiej. Natomiast niewątpliwie widać pierwsze efekty zacieśniania polityki monetarnej i efekty działania programów rządowych, które mają przeciwdziałać inflacji – zaznaczył gość „Polskiego punktu widzenia”.

Oprócz spadku dynamiki inflacji, od ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej obserwujemy także wyraźne umocnienie się złotego.

– W szczycie za dolara płacono ponad pięć złotych, w tym momencie kurs dolara spadł poniżej 4,50 zł – wskazał ekonomista.

Spadła też rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich z 9 do 6,5 procent.

– Widać, że rynek w tym momencie dobrze reaguje na to, co robi Rada Polityki Pieniężnej, bo zawsze trzeba obserwować, co się dzieje z polskim złotym, co się dzieje z rentownościami naszych obligacji. To są istotne elementy – zwrócił uwagę Mariusz Kękuś.

Nie wiadomo, jak będzie wyglądała polska polityka monetarna w 2023 roku, ponieważ wysoka inflacja nie jest jedynym problemem, z jakim zmaga się nasza gospodarka. Możliwe, że czeka nas recesja. Odnotowano też niską koniunkturę w przemyśle.

– To wszystko sprawia, że należy być bardzo ostrożnym, jeśli chodzi o ewentualne kolejne podwyżki stóp procentowych. Pamiętajmy o tym, że wysokie oprocentowanie kredytów wpływa niewątpliwie na decyzje przedsiębiorców i może wpływać negatywnie na decyzje dotyczące inwestycji. Inwestycje w czasie, jaki dzisiaj mamy, w czasie niepewności, kiedy mamy zagrożenie za naszą wschodnią granicą, kiedy jest niepewna sytuacja gospodarcza, zawsze są na niższym poziomie. Decyzje o inwestycjach są odkładane w czasie – mówił ekonomista.

Gość TV Trwam stwierdził, że strategia realizowana przez Radę Polityki Pieniężnej jest przemyślana i na razie odnosi skutki.

Przypomniał też, że inflacja jest w dużej mierze zależna od czynników zewnętrznych, m.in. cen paliw, a te wyraźnie spadają.

– Są jeszcze nieco wyższe niż to, co obserwowaliśmy przed konfliktem, przed napaścią Rosji na Ukrainę, ale to jest już dobry kierunek. Tak samo sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o ceny węgla. Jeżeli ustabilizują się ceny surowców, ceny paliw i ceny nośników energii, jest szansa na to, że wyjdziemy ze spirali wzrostu cen  – podkreślił Mariusz Kękuś.

W Polsce wróci jednak podatek VAT na paliwa, gdyż Komisja Europejska nie zgodziła się na przedłużenie tarczy antyinflacyjnej. Rząd opracował w zamian rozwiązania wspierające najuboższych odbiorców energii. Zdaniem gościa „Polskiego punktu widzenia” nie będą one stanowiły czynnika proinflacyjnego.

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj