Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] G. Masłowska: Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu daje poczucie większej stabilności mieszkańcom

Treść

W Sejmie przygotowywana jest ustawa, która ma znieść wieczyste użytkowanie. Ma być ono zamienione na prawo własności. „Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu jest o tyle ważne, że daje poczucie większej stabilności mieszkańcom” – powiedziała w poniedziałkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam poseł PiS Gabriela Masłowska.

Zamiana użytkowania wieczystego na własność wpływałaby pozytywnie na budżet rodziny, który nie byłby już obciążony opłatą za użytkowanie wieczyste – zaznaczyła Gabriela Masłowska.

Przy użytkowaniu wieczystym mamy do czynienia z wnoszeniem opłat za użytkowanie wieczyste co roku aż do końca okresu, na który zawarta została umowa o użytkowaniu. Najczęściej jest to od 44 do 90 lat. Wobec tego jest tu niebezpieczeństwo, że te opłaty rosną, bo jednostki samorządu terytorialnego często traktują to jako źródło dochodów. Zwłaszcza w dużych miastach są to duże kwoty, które mocno obciążają budżet rodzinny. Dla przykładu, opłaty za mieszkanie w Warszawie wynoszą 500-600 zł rocznie za użytkowanie wieczyste, a oprócz tego płacony jest podatek w wysokości ponad 20 zł. Zatem gdyby nastąpiła zamiana użytkowania wieczystego na własność, to nie byłoby dużej opłaty, ale sam podatek. Byłaby to ulga dla rodzinnych budżetów, zwłaszcza mniej zamożnych – wskazała poseł PiS.

Niejasna jest również sytuacja, jeśli chodzi o własność budynków czy innych obiektów wzniesionych na gruncie, który jest w użytkowaniu wieczystym wzniesionym przez użytkownika wieczystego – dodała.

W momencie kiedy wygasa umowa o użytkowanie wieczyste albo jest wypowiedziana, bo może zostać wypowiedziana wcześniej niż te 44 bądź 90 lat, to lokale mieszkalne przechodzą na własność właściciela tego gruntu. Czyli mimo że użytkownik wieczysty poniósł koszty wzniesienia takich budynków, to jednak po zakończeniu okresu użytkowania czy przerwaniu okresu użytkowania wieczystego traci wartość budynków. Teoretycznie właściciel, który odzyskuje tenże grunt powinien pokryć mu koszty – zwróciła uwagę gość TV Trwam.

Nie ma w tej kwestii przejrzystych reguł prawnych, a za parę lat mogą pojawić się problemy – wskazała poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwsze użytkowania wieczyste były zawierane na początku lat 60., bo jest to możliwe od 1961 r. Wobec tego, jeśli one były zawarte na 44 czy 50 lat, to te umowy będą się już kończyć. Ci, którzy są użytkownikami i jednocześnie właścicielami budynków mogą bardzo szybko stanąć przed problemem, że przestaną być właścicielami tychże budynków i stracą je. Niektóre z tych budynków mają jeszcze sporą wartość – zaznaczyła Gabriela Masłowska.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 15 maja 2018

Autor: mj

Tagi: Gabriela Masłowska