Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] K. Ciempka o akcji #RedWeek: W tym roku głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc, jakiej doznają kobiety i młode dziewczyny należące do mniejszości religijnej

Treść

W tym roku głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc, jakiej doznają kobiety i młode dziewczyny należące do mniejszości religijnej. Kobiety cierpią z powodu porwań, przymusowych małżeństw i konwersji oraz przemocy seksualnej. Dzieje się to m.in. w takich państwach jak: Pakistan, Egipt czy krajach Afryki. Jest to proceder, który szczególnie w ostatnich latach zauważają nie tylko nasze raporty, ale też sprawozdania różnych państw. W tym roku chcemy podnieść ten problem na arenie międzynarodowej właśnie przez akcję #RedWeek – podkreślił Konrad Ciempka, dyrektor biura regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Krakowie.

Trwa międzynarodowa kampania #RedWeek, która jest wyrazem sprzeciwu wobec prześladowania chrześcijan [więcej].

Akcja została zainicjowana w 2015 roku przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Jest to akcja międzynarodowa. Ma ona na celu zwrócenia uwagi świata na prześladowanie chrześcijan, które nasiliło się w ostatnim latach – mówił  Konrad Ciempka.

Kampania #RedWeek ma zwrócić uwagę na łamanie wolności religijnej – dodał dyrektor biura regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Krakowie.

Szczególnie w krajach Afryki i krajach Bliskiego Wschodu – wskazał.

Tegoroczna akcja ukierunkowana jest na pokazanie pewnego obszaru prześladowań.

W tym roku głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc, jakiej doznają kobiety i młode dziewczyny należące do mniejszości religijnej. Kobiety cierpią z powodu porwań, przymusowych małżeństw i konwersji oraz przemocy seksualnej. Dzieje się to m.in. w takich państwach jak: Pakistan, Egipt czy krajach Afryki. Jest to proceder, który szczególnie w ostatnich latach zauważają nie tylko nasze raporty, ale też sprawozdania różnych państw. W tym roku chcemy podnieść ten problem na arenie międzynarodowej właśnie przez akcję #RedWeek – podkreślił gość Radia Maryja.

W ramach akcji steki katedr, kościołów, pomników oraz ważnych budynków publicznych na całym świecie podświetlonych jest na kolor czerwony. Kampania #RedWeek cieszy się dużą popularnością również w Polsce.

Jest to znak naszej pamięci o prześladowanych chrześcijanach i o naszej solidarności wobec nich. Czerwone światło symbolizuje krew męczenników i przez podświetlenie różnych budynków, kościołów chcemy zwrócić uwagę świata. Na przestrzeni ostatnich lat było to: m.in. Koloseum, Fontanna Di Trevi czy figura Chrystusa w Rio de Janeiro, jak również Bazylika Sacré-Cœur w Paryżu. W Polsce główne uroczystości będą w Poznaniu, gdzie odbędzie się również Marsz Pamięci pt. „Zabijani w ciszy”. Będzie także podświetlone Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Poznaniu, jak również – co nas bardzo cieszy – wieża Jasnej Góry, czyli duchowej stolicy naszego kraju – poinformował Konrad Ciempka.

Dyrektor biura regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Krakowie opowiedział, w jaki sposób chrześcijanie powinni odpowiedzieć na akcję #RedWeek.

– Najważniejsza jest nasza modlitwa. To jest coś, co jest bezcenne dla prześladowanych. Kiedy spotykamy się z tymi, którym pomagamy w imieniu Polaków, to oni nas proszę: „Pamiętajcie o nas w modlitwie. To jest dla nas bardzo ważne”. To jest też wyraz naszej solidarności z nimi. Jest to nie tylko nasz obowiązek, ale też przywilej, by być razem w Kościele i pamiętać o tych, którzy doświadczają różnych trudności i cierpień z powodu tej samej wiary, którą my w Polsce wyznajemy. Jest to też refleksja nad naszą wiarą – ocenił rozmówca podczas „Aktualności dnia”.

Jak zaznaczył Konrad Ciempka, dzisiaj chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą na świecie.

¾ ludności na świecie żyje w krajach, gdzie łamana jest wolność religijna i to pokazuje nasz najnowszy raport z tego roku, gdzie w 62 krajach chrześcijanie doświadczają różnych dyskryminacji, prześladowań z powodu wiary. To ponad 300 mln ludzi. Statystki są przeogromne, ale pod tą statystyką kryją się konkretne historie ludzi, imiona naszych braci i sióstr, którzy żyją w czasach wielkich prześladowań – dodał.

Więcej o akcji można dowiedzieć się na stronie www.pkw.org.

Całą rozmowę z Konradem Ciempką można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj