[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski o Światowym Dniu FAS: Alkoholu nadużywa prawie jedna trzecia kobiet oczekujących dziecka. Wiemy, że dosłownie każda ilość alkoholu może powodować trwałe szkody w organizmie dziecka
Treść
Alkoholu nadużywa prawie jedna trzecia kobiet oczekujących dziecka. Wiemy, że dosłownie każda ilość alkoholu może powodować trwałe szkody w organizmie dziecka. Szacuje się, iż w Polsce rodzi się około 9 tysięcy dzieci z zaburzeniami rozwojowymi powstałymi właśnie z uwagi na kontakt z alkoholem w okresie płodowym – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
W czwartek obchodzimy Światowy Dzień FAS. Do destrukcyjnego wpływu alkoholu na życie człowieka odniósł się ks. bp Tadeusz Bronakowski.
– Dzisiejszy dzień jest dniem smutnym i radosnym. Radosnym z tego względu, że bardzo wiele kobiet, podejmując trud macierzyństwa, podejmuje również całkowitą abstynencję, ofiarowując swojemu dziecku to, co jest najcenniejsze, czyli ogromną miłość bez narażania go na bardzo poważne szkody wynikające z sięgania po alkohol. Smutkiem napawa nas to, że w naszej ojczyźnie coraz więcej kobiet – zwłaszcza młodych – pije alkohol. Szacuje się, że uzależnienie od alkoholu oraz tzw. picie ryzykowne jest problemem 1-1,5 miliona Polek. Statystyki pokazują, iż młode Polki do 25 roku życia piją tyle samo co mężczyźni. Średnia waha się od 9 do 12 litrów czystego alkoholu na głowę w ciągu roku – mówił gość Radia Maryja.
Po alkohol niestety sięgają także Polki oczekujące potomstwa.
– Alkoholu nadużywa prawie jedna trzecia kobiet oczekujących dziecka. Wiemy, że dosłownie każda ilość alkoholu może powodować trwałe szkody w organizmie dziecka. Szacuje się, iż w Polsce rodzi się około 9 tysięcy dzieci z zaburzeniami rozwojowymi powstałymi właśnie z uwagi na kontakt z alkoholem w okresie płodowym – oznajmił przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
– FAS należy do najcięższych zaburzeń spowodowanych przez alkohol, bo do uszkodzeń ośrodka nerwowego dochodzą prenatalne i postnatalne zaburzenia np. wzrostu, dysmorfie twarzy. Często występują cechy fizykalne takie jak małogłowie, spłaszczona środkowa część twarzy, krótki i zadarty nos, niesystematycznie osadzone uszy, zmarszczka nakątna w kąciku oka. Powyższe cechy nie zawsze świadczą o uszkodzeniach wywołanych eskpozycją dziecka na działanie alkoholu. Oceny tego, czy występowanie danej cechy jest związane z płodową ekspozycją na alkohol, może dokonać tylko lekarz. Pamiętajmy, że zaburzeniom związanym z FAS można zapobiec w 100 proc. poprzez abstynencję, w czasie kiedy mama oczekuje potomstwa – powiedział gość „Aktualności dnia”.
Mężem stanu walczącym o trzeźwość Polek i Polaków był ks. kard. Stefan Wyszyński.
– Jako Apostołowie Trzeźwości zajmujący się tym problemem na co dzień jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że w niedzielę odbędzie się beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia przechodzi do historii jako jeden z największych Apostołów Trzeźwości. Bardzo się cieszymy, że mamy nowego patrona, orędownika proszącego o trzeźwość naszego narodu. Ks. kard. Stefan Wyszyński często powtarzał, iż rozwiązanie problemów alkoholowych powinno następować w rodzinie, dodając przy tym, że zarówno Kościół, jak i samorząd oraz rząd mają swoje zadania związane z rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Prymas Tysiąclecia, troszcząc się o sprawy trzeźwości narodu, miał na myśli wewnętrzną wolność nas Polaków – przypomniał ks. bp Tadeusz Bronakowski.
Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: alkohol ciąża ks. bp Tadeusz Bronakowski Światowy Dzień FAS