[TYLKO U NAS] Ks. prof. A. Maryniarczyk: Nie możemy zaprzepaścić właściwej odpowiedzi na znaki Boga
Treść
Patrzenie w przyszłość i podjęcie konkretnych zadań jest dziś szczególnie potrzebne i jest przejawem realizmu katolickiego. Potrzebne, by nie zaprzepaścić właściwej odpowiedzi na znaki, poprzez które Bóg przemawia dziś do nas wszystkich – powiedział na antenie Radia Maryja w felietonie „Spróbuj pomyśleć” ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, filozof z katedry metafizyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Chrześcijaństwo choć mówi o ideałach i je ukazuje, przywołując całą litanię świętych i błogosławionych, to jednak samo nie jest idealizmem i go nie propaguje – zauważył ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.
– Idealizm to taka teoria, która zniekształca rzeczywistość, a co więcej ją fałszuje. Chrześcijaństwo jest realizmem i to bardzo twardym, namacalnym i sprawdzalnym. Zaświadczył o tym sam Chrystus, oddając za nas realne życie na krzyżu i zmartwychwstając. Nasza miłość do Boga wyraża się miłością do drugiego człowieka – podaniem kubka wody czy konkretną pomocą – powiedział duchowny.
Filozof podkreślił, że istotnym jest wyniesienie nauki z obecnej sytuacji.
– Gdy cały świat opanowała pandemia i uderzyła w to wszystko, co w ostatnich czasach zostało zabsolutyzowane – konsumpcję, w nieokiełznaną niczym wolność posuwającą się aż do zabijania niewinnych dzieci, w kult ciała i zdrowia, w dyktat nauki i techniki nad moralnością, nie możemy nie pytać, jaką naukę z tego wyciągnąć. Dziś wszyscy ślemy pacierze do Boga i to jest potrzeba chwili. Trzeba także myślą wybiegać w przyszłość – zaznaczył ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.
Duchowny wskazując na „współczesne błędy kulturowe głęboko zapadające w duszę narodu”, akcentował, że „musimy odwołać się do prawd najbardziej podstawowych, zarówno przyrodzonych, jak i nadprzyrodzonych”.
– Zniekształcony obraz człowieka i społeczeństwa każe nam wzmacniać właściwości duchowe i przyrodzone w człowieku. Musimy rehabilitować chrześcijański naturalizm i filozoficzny realizm, by być wrażliwymi na wspólnotę życia zarówno społecznego, jak i gospodarczego. Musimy też wyciągnąć wszelkie wnioski z nadprzyrodzonej wspólnoty. (…) Należy zacieśniać życie wspólnoty poprzez modlitwę rodzinną i parafialną. Nadto trzeba też umacniać więź rodziny katolickiej, która ma dziś zająć się wychowaniem młodego pokolenia. To patrzenie w przyszłość i podjęcie tych zadań jest dziś szczególnie potrzebne i jest przejawem realizmu katolickiego. Potrzebne, by nie zaprzepaścić właściwej odpowiedzi na znaki, poprzez które Bóg przemawia dziś do nas wszystkich – powiedział autor felietonu.
Cały felieton ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka z cyklu „Spróbuj pomyśleć” można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 12 kwietnia 2020
Autor: mj