Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ks. prof. Jan Machniak o 56. Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu: Wolność wewnętrzna, wolność duchowa to odwaga pójścia za Chrystusem

Treść

Wolność wewnętrzna, wolność duchowa to odwaga pójścia za Chrystusem, pójścia Drogą Krzyżową, drogą wyznaczaną przez Gorzkie Żale, które przybliżają nam tajemnicę Męki i Śmierci Pana Jezusa powiedział ks. prof. dr hab. Jan Machniak, kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w Radiu Maryja.

W niedzielę 19 lutego rozpoczął się 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Od ponad pięćdziesięciu lat niedziela, która poprzedza Wielki Post, jest przeżywana jako niedziela modlitw o wolność narodu od różnych nałogów: alkoholu, narkotyków, wszelkich używek. Wielkim przewodnikiem duchowym w walce o trzeźwość narodu był i pozostaje dla nas Ojciec Święty Jan Paweł II, który od pierwszych dni swojego pontyfikatu zwracał uwagę na konieczność szerzenia trzeźwości – zwrócił uwagę ks. prof. Jan Machniak.

Papież dał temu wyraz podczas inauguracji pontyfikatu, a potem w czasie kolejnych pielgrzymek do Ojczyzny.

Ojciec Święty przypominał, że trzeźwość jest szczególną wartością narodu. Mówił o tym na Jasnej Górze, w Ludźmierzu, w różnych miejscach i w różnych okolicznościach. Dlatego możemy go nazywać duchowym przewodnikiem wielkiej akcji trzeźwościowej, wielkiej modlitwy o trzeźwość narodu, o wolność wewnętrzną i wolność duchową – mówił kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Jan Paweł II zauważał, że źródłem alkoholizmu jest słaba kondycja duchowa człowieka i powierzchowny stosunek do życia.

Dlatego zaproponował zawierzenie Matce Bożej swojego życia. Proponował, aby każdy Polak otworzył się szczególnie na Matkę Bożą Częstochowską, która w świadomości naszego narodu zajmuje wyjątkowe miejsce. Papież wskazywał, że przez alkoholizm marnuje się polski potencjał. Martwił się o młodzież. Miał duży wpływ na nastroje Polaków, szczególnie na wolnościowy zryw „Solidarności”. Zdaniem Ojca Świętego był to nie tylko zryw moralny, polityczny, ale był to przede wszystkim zryw wolnościowy, zryw do pełnej wolności od wszelkich zniewoleń nie tylko politycznych i ekonomicznych, ale przede wszystkim od zniewoleń duchowych – podkreślał duchowny.

W 1980 r. na terenie strajkującej Stoczni Gdańskiej obowiązywała rygorystyczna abstynencja od napojów alkoholowych. Strajkującym przyświecała idea Jana Pawła II, iż aby się wyzwolić, trzeba być trzeźwym, że pijąc, osłabiamy społeczeństwo i niszczymy siebie.

Słowa Ojca Świętego były kategoryczne, ale jednocześnie zatroskane, pełne zrozumienia dla ludzkich słabości, dla naszej mentalności, dla Polaków, którzy chcieli się wiele razy wyzwolić spod panowania wrogów, ale jedocześnie byli zniewalani, przymuszani do nadużywania alkoholu – zaznaczył felietonista.

Jan Paweł II widział źródło uzależnienia od alkoholu i narkotyków w egzystencjalnej pustce wywołanej brakiem moralnych wartości, niewiarą w siebie, także niewiarą w innych ludzi oraz w sens życia.

Papież widział to zniewolenie spowodowane wielkimi trudnościami, jakie narastają wokół człowieka, kiedy pragnie wyrwać się z nałogu. Wiedział, że to jest nie tylko problem Polaków, ale każdego. Zachęcał do tego, by walczyć o wolność, stawać się duchowo wolnym od swoich słabości, walczyć z grzechem, z przywiązaniem do grzechu, a potem, aby walczyć z tym, co zewnętrznie człowieka tak bardzo zniewala – zauważył kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Jan Paweł II wiedział też, że walka o trzeźwość, o wolność od nałogów napotyka na wielkie trudności.

Są całe systemy zniewalania, systemy ekonomiczne, które sprawiają, że człowiek sięga po alkohol (…). Ojciec Święty zachęcał do tego, aby wzmacniać duchową kondycję człowieka. Dziś, kiedy przychodzi Wielki Post, patrzymy na tę sytuację, w jakiej znajduje się nasz naród. Wolność wewnętrzna, wolność duchowa to odwaga pójścia za Chrystusem, pójścia Drogą Krzyżową, drogą wyznaczaną przez Gorzkie Żale, które przybliżają nam tajemnicę Męki i Śmierci Pana Jezusa – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Cały felieton ks. prof. Jana Machniaka z cyklu „Myśląc Ojczyzna” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: ks. prof. Jan Machniak Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu