[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Nieraz częściej w naszym życiu spotykamy tych, co cenią przesąd bardziej niż prawdę
Treść
Warto by było, aby nasi politycy częściej czytali coś wartościowego, a nie wyłącznie wybiórczą prasę. Niestety, zapewne na to brakuje czasu, ale dlatego też nieraz częściej w naszym życiu spotykamy tych, co cenią przesąd bardziej niż prawdę – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.
Od kilku tygodni przypominamy sobie zręby politologii katolickiej. Czynimy to jako ludzie wierni trzeciemu przykazaniu, które nakazuje nam dzień święty święcić, a to oznacza uświęcać nasze życie – powiedział na wstępie swojego felietonu ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
– Uświęcać życie nie tylko w wymiarze osobistym, ale także w wymiarze życia publicznego. Dlatego domagamy się respektowania wolności sumienia, a nie zgadzamy się na ateizację naszego życia. Potwierdzając zasadę, że wszelka władza pochodzi do Boga, gotowi jesteśmy respektować zalecenia władzy – niezależnie od tego, czy ją lubimy – jeśli są one zgodne z prawem moralnym danym od Boga. Zarazem ostrzegamy władzę, że nie będziemy jej posłuszni, jeśli będzie próbowała zastąpić i wyręczać Boga w tworzeniu praw moralnych, zasad życia – powiedział kapłan.
Etyk zwrócił uwagę na to, że „już w połowie II wieku św. Justyn powołał się wobec cesarza Antoninusa Piusa na prawa wiążące się z Bogiem, którego bardziej należy się słuchać niż ludzi”.
– Św. Justyn przypomniał, że chrześcijanie są motywowani również religijnie, żeby być obywatelami szczególnie lojalnymi, żeby być po prostu dobrymi obywatelami. W swojej apologii pisał: „Nie z szacunku dla waszych praw i kar przestępcy starają się ukrywać swoje zbrodnie. Oni po prostu wiedzą, że jesteście ludźmi, przed którymi można się ukryć i dlatego popełniają zbrodnie. Gdyby zaś wiedzieli, że przed Bogiem niczego nie da się ukryć, wówczas najporządniejsze wiedliby życie” – zacytował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
Duchowny zauważył, że „św. Justyn bardzo mocno akcentował, że obok systemu prawa stanowionego, obok sankcji, kar, przepisów, należy budować bardzo mocne konstrukty etyczne”.
– Przestrzega przed tym, by ufać wyłącznie prawu, bo to jest zawodne. Prawo można ominąć, zignorować, naciągnąć. Prawo ma sankcje, które nie zawsze są skuteczne, dlatego w systemie życia publicznego należy bardzo mocno akcentować wychowanie do wartości, do uczciwości, sumienności, sprawiedliwości – do całego pakietu cnót obywatelskich. Święty Justyn zauważał także, że potęga władców, którzy przesąd cenią więcej niż prawdę, tyle warta jest, co przemoc rozbójników na pustyni. (…) Warto by było, aby nasi politycy częściej czytali coś wartościowego, a nie wyłącznie wybiórczą prasę. Niestety, zapewne na to brakuje czasu, ale dlatego też nieraz częściej w naszym życiu spotykamy tych, co cenią przesąd bardziej niż prawdę – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 9
Autor: mj