[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz o III przykazaniu: Jest to wyraz naszej przynależności do Chrystusa
Treść
Kiedy mówimy o świętości ludzkiego życia, dotykamy na pewno sprawy bardzo głębokiej, indywidualnej i osobistej, czyli mojego kontaktu z Bogiem i mojej odpowiedzi na powołanie – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, etyk i wykładowca akademicki, w piątkowym felietonie z cyklu „Myśląc ojczyzna” w TV Trwam.
30 lat temu miała miejsce jedna z pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski. Jednym z poruszonych zagadnień przez Papieża Polaka było znaczenie III przykazania.
– Ta pielgrzymka miała miejsce w bardzo szczególnym czasie, gdy jako Polska i cały naród wychodziliśmy z niewoli komunistycznej ku wolności dzieci Bożych – podkreślił duchowny.
W czasie tej pielgrzymki Papież tłumaczył Dekalog, wskazując na Jego ogromne znaczenie w życiu chrześcijanina.
– Wspomnieniem stajemy dziś w niewielkim Lubaczowie. To tam św. Jan Paweł II podjął temat III przykazania, gdzie powiedział „Kiedy Bóg mówi: >>Pamiętaj, abyś dzień święty święcił<<, słowo Jego nie tylko dotyczy jednego dnia w tygodniu. Dotyczy ono całego charakteru naszego życia. W tym naszym ludzkim życiu nieodzowny jest wymiar świętości. Jest on nieodzowny dla człowieka, ażeby bardziej >>był<< – ażeby pełniej realizował swe człowieczeństwo. I nieodzowny jest dla narodów i społeczeństw” – przypomniał autor felietonu.
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz wyjaśnił, że III przykazanie „nie ma charakteru czysto kultycznego i charakteru świętowania niedzielnej Mszy świętej”.
– Jest to wyraz naszej przynależności do Chrystusa. Jednak Ojciec Święty zwrócił uwagę, że to przykazanie w istocie dotyczy całego naszego życia. Dotyczy jego charakteru w sposób fundamentalny. Dotyczy wezwania do świętości w każdym wymiarze naszego istnienia, funkcjonowania i sposobu życia – wyjaśnił etyk.
Zdaniem kapłana jest to bardzo ważna kwestia, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy mierzymy się z wieloma trudnościami. Ks. prof. Paweł Bortkiewicz zacytował Papieża Polaka, który mówił, że „wiara i szukanie świętości jest sprawą prywatną tylko w tym sensie, że nikt nie zastąpi człowieka w jego osobistym spotkaniu z Bogiem. Nie da się szukać i znajdować Boga inaczej niż w prawdziwej, wewnętrznej wolności, ale Bóg chce swoją świętością ogarnąć nie tylko poszczególnego człowieka, ale również całe rodziny i inne ludzkie wspólnoty – również całe narody i społeczeństwa”.
– Dlatego, kiedy mówimy o świętości ludzkiego życia, dotykamy na pewno sprawy bardzo głębokiej, indywidualnej i osobistej, czyli mojego kontaktu z Bogiem i mojej odpowiedzi na powołanie. Mówimy zarazem o warunkach społecznych, politycznych i całej przestrzeni życia publicznego, która ma obowiązek zapewnić nam możliwość realizacji tego powołania – powiedział autor felietonu.
Wykładowca akademicki zaznaczył, że rozumienie III przykazania w takim sensie sprawia, że realizacja naszego powołania nie jest już tylko sprawą prywatną.
– Stają się sprawą, która domaga się odpowiednich warunków życia społecznego i publicznego. I to właśnie w tym miejscu otwiera się cały ogrom współczesnych dyskusji i dylematów, wobec których stajemy – zaznaczył duchowny.
Według etyka współczesne problemy dotyczą „neutralności światopoglądowej państwa” oraz obecności religii w życiu publicznym.
– Są to problemy związane z realnym prześladowaniem chrześcijan w życiu publicznym, z realną chrystofobią, która jest wyrazem awersji i wrogości do Chrystusa i Jego wyznawców. To są także problemy realnych prześladowań, z którymi mamy do czynienia, również w przestrzeni życia publicznego w Polsce – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 27
Autor: mj