Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] M. Banaś: Po dwóch latach działalności KAS możemy pochwalić się olbrzymimi sukcesami

Treść

Po dwóch latach naszej działalności już w formie nowej struktury, Krajowej Administracji Skarbowej, która weszła w życie 1 marca 2017 roku, możemy się pochwalić olbrzymimi sukcesami. Tylko w 2017 roku budżet państwa zyskał dodatkowo 42,5 mld złotych w stosunku do 2016 roku, a z kolei w 2018 roku też możemy mówić o olbrzymim sukcesie, bo ta kwota dodatkowa w stosunku do 2017 roku to jest już w granicach 30 mld złotych – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Marian Banaś, wiceminister finansów oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Marian Banaś, zapytany o ocenę działalności komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, wyraził pewność, że wyjaśni ona okoliczności związane z tym, dlaczego za rządów PO-PSL powstała ogromna luka VAT-owska.

– Chcę powiedzieć, że w 2007 roku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość również rządziło, ta luka pod koniec wyniosła 9 proc., a wzrosła w ciągu 8 lat prawie do 26 proc. Straty budżetu państwa z tego tytułu wyniosły prawie 262 mld złotych. To o czymś świadczy, że jednak tutaj były olbrzymie zaniedbania, bo wskazywały na to również międzynarodowe organizacje, takie jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy też polska Najwyższa Izba Kontroli – przypomniał gość „Aktualności dnia”.

Za rządów PiS doszło do konsolidacji służb skarbowych, celnych, urzędów kontroli skarbowej, w efekcie czego powstała m.in. Krajowa Administracja Skarbowa.

– Po dwóch latach naszej działalności już w formie nowej struktury, Krajowej Administracji Skarbowej, która weszła w życie 1 marca 2017 roku, możemy się pochwalić olbrzymimi sukcesami. Tylko w 2017 roku budżet państwa zyskał dodatkowo 42,5 mld złotych w stosunku do 2016 roku, a z kolei w 2018 roku też możemy mówić o olbrzymim sukcesie, bo ta kwota dodatkowa w stosunku do 2017 roku to jest już w granicach 30 mld złotych. To są dane wstępne, ale sądzę, że one będą jeszcze lepsze. Również została radykalnie zmieniona ta patologiczna sytuacja, ponieważ minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro bardzo szybko zmienił te przepisy. Dzisiaj wyłudzenie kwot powyżej 10 mln złotych traktowane jest jako przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 25 lat – zaznaczył wiceminister finansów.

Szef KAS podkreślił, że bardzo dobrze układa się współpraca tej instytucji z CBA, ABW, policją, MSWiA czy też prokuraturą.

– Na tym odcinku z roku na rok jest coraz lepiej. Mamy narzędzia analityczne, których wcześniej nie było. Połączyliśmy to wszystko w jedną strukturę. Ta informacja i wymiana jest bardzo szybka. Kiedyś czekało się tygodniami i to był jeden z głównych powodów przewagi świata przestępczego nad strukturami państwowymi, a dzisiaj na bazie analizy ryzyka jesteśmy w stanie bardzo szybko określić, z kim właściwie mamy do czynienia i robić kontrole tam, gdzie rzeczywiście one są potrzebne – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Po 2015 roku zmniejszona została ilość kontroli w przedsiębiorstwach przy jednoczesnej poprawie ich jakości i skuteczności – zwrócił uwagę Marian Banaś.

– W 2015 roku takich kontroli – jeszcze za poprzednich rządów – przeprowadzono w ciągu roku 44 tys., ale nieprawidłowości były wykryte na niecałe 700 mln i nie wszystkie te pieniądze trafiły do budżetu. My zmniejszyliśmy prawie o połowę te kontrole, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczciwych przedsiębiorców, aby nie nękać kontrolami niepotrzebnie. Jakość tych kontroli zdecydowanie się zmieniła na korzyść budżetu, bo wykrywalność nieprawidłowości zdecydowanie się poprawiła, bo uratowaliśmy dla budżetu państwa prawie 2 mld złotych na bazie tych 23 tys. kontroli. To świadczy o radykalnej zmianie jakości funkcjonowania organów państwowych – ocenił szef KAS.

Działalność Krajowej Administracji Skarbowej wiąże się również z poprawieniem sytuacji na polskim rynku paliwowym – akcentował wiceminister finansów.

– W 2016 roku wjeżdżało jeszcze do Polski przed naszymi działaniami 750 cystern paliwowych, a w momencie, kiedy podjęliśmy stałe kontrole na granicy, wjeżdżało już tylko 150. W przeciągu niecałego roku, sprzedaż wśród dwóch największych operatorów paliwowych, jak Orlen i Lotos, zdecydowanie się poprawiła. Z tego tytułu osiągnęliśmy prawie 8 mld złotych dodatkowych pieniędzy w VAT. (…) Kiedyś mieli za dużo paliwa na składzie, a w momencie, kiedy nasze działania zostały podjęte, nagle okazało się, że tego paliwa brakuje i dzisiaj też muszą szukać źródeł nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju – powiedział Marian Banaś.

Całość rozmowy z wiceministrem Marianem Banasiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 12

Autor: mj

Tagi: KAS