[TYLKO U NAS] M. Dworczyk: Głos polskich Sprawiedliwych jest bardzo ważny w dyskusji na temat relacji polsko-żydowskich
Treść
Sprawiedliwi wśród Narodów Świata zaapelowali do parlamentów i rządów Polski oraz Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania. List podpisany przez 50 przedstawicieli polskich Sprawiedliwych wpłynął do KPRM. Jak powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, jest to bardzo ważny głos w dyskusji nt. relacji polsko-żydowskich.
„Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, aby nasze narody budowały przymierze i przyszłość, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie” – napisali polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.
Pod listem do KPRM podpisały się m.in. władze Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. [czytaj więcej]
To organizacja pozarządowa, która powstała z inicjatywy osób odznaczonych przez państwo Izrael medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Wyróżnienie jest przyznawane za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.
To bardzo ważny głos w dyskusji na temat relacji polsko-żydowskich – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Minister odniósł się do treści listu Sprawiedliwych, który wpłynął do kancelarii premiera.
– To głos osób, które ratowały Żydów w czasie II wojny światowej, które narażały życie swoje i swoich najbliższych. Myślę, że w ten głos każdy powinien się uważnie wsłuchać. Polskiemu rządowi zależy na tym, żeby budować dobre relacje ze wszystkimi naszymi zagranicznymi partnerami. Z Izraelem ta współpraca układała się bardzo dobrze i wierzymy, że nadal, po deeskalacji tego napięcia powstałego w ostatnich tygodniach, będzie się tak układała. Mamy wspólne cele, wspólne dziedzictwo i wspólną historię. Nie powinniśmy dopuszczać do tego, żeby różnego rodzaju wydarzenia czy też prowokacje kładły się cieniem na relacjach polsko-izraelskich. Chcemy budować te relacje na mocnym fundamencie prawdy – zaznaczył Michał Dworczyk.
List to reakcja na kontrowersje, jakie wywołała w wielu środowiskach nowela o IPN. Zakłada ona kary za przypisywanie narodowi i państwu polskiemu odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie z czasów II wojny światowej.
Ustawę w trybie kontroli następczej, czyli po podpisaniu, prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Wejdzie ona w życie 1 marca.
Równocześnie kanałami dyplomatycznymi uzgadniane są szczegóły spotkania zespołów prawnego i historycznego Izraela i Polski.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 26 lutego 2018
Autor: mj