Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] M. Korzekwa-Kaliszuk: Kampanią ,,Każde życie jest cudem" chcemy poruszać serca, sumienia i chcemy inspirować do tego, żeby ludzie interesowali się tematem życia, żeby poznawali fakty

Treść

Kampanią „Każde życie jest cudem” chcemy poruszać serca, sumienia i chcemy inspirować do tego, żeby ludzie interesowali się tematem życia, żeby poznawali fakty. Wiemy, że nawet osoby, które uczestniczyły w tzw. czarnych protestach, to często są osoby, które nie popierają „aborcji na życzenie” ani „aborcji na chorych dzieciach”, ale jakimś sposobem uległy pewnym kłamstwom, manipulacjom czy hasłom, które może dobrze brzmią, ale fałszują rzeczywistość. Wiemy, że jest bardzo duża grupa osób, które są otwarte na argumenty i do tych ludzi przede wszystkim chcemy z tą kampanią docierać – powiedziała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, która wraz z mężem powołała Fundację Grupa Proelio, prawnik i psycholog, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

Gość Radia Maryja wskazała, że Fundacja Grupa Proelio jest podmiotem założonym przez nią i jej męża.

Fundacja Grupa Proelio powstała po prostu z potrzeby serca, czując powołanie do tego, aby działać na rzecz ochrony życia człowieka, na rzecz małżeństwa, rodziny, ochrony dzieci przed demoralizacją i na rzecz wolności sumienia. Mamy doświadczenie w takiej działalności, ponieważ działaliśmy na różnych polach (w dziedzinie ochrony życia) od czasów studenckich. Widzimy, że bardzo potrzeba zaangażowanych katolików, którzy w przestrzeni publicznej afirmują wartości i pokazują znaczenie życia, rodziny, małżeństwa i miłości, czyli ewangelicznych wartości i postaw, do których obrony każdy z nas jest powołany – podkreśliła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Fundacji Grupa Proelio ma kilka celów, o których warto pamiętać.

– To tworzenie kultury społecznej, w której wartości życia, rodziny, małżeństwa i wolności sumienia są szanowane i są czymś oczywistym. Innym celem Fundacji Grupa Proelio jest oddziaływanie na sumienia poprzez pokazywanie świadectw życia ludzi, którzy wybrali życie albo ludzi, których życie było zagrożone, ale dostali szansę, by żyć i żyją, i pokazują, że niezależnie od stanu zdrowia, diagnozy prenatalnej, sytuacji, nie ma człowieka, któremu możnaby odebrać życie. Innym celem jest edukacja, czyli pokazywanie prawdy o wartościach, których chcemy bronić, o ludzkim życiu, o małżeństwie czy o rodzinie. Chcemy także odkłamywać mity, bo wiemy, że wielu ludzi wcale nie chce zabijać dzieci przed urodzeniem, niszczyć małżeństwa, rodziny, tylko nie mają oni odpowiedniej wiedzy, nie znają faktów. Na przykład faktów o tym, jak rozwija się człowiek przed urodzeniem. Chcemy także wpływać na prawo i decyzje polityczne. Kwestia konkretnego prawa i decyzji podejmowanych przez odpowiednie władze publiczne jest bardzo ważna dla poszanowania wartości. Są to ludzie, którzy dysponują naszymi wspólnymi pieniędzmi i którym oddaliśmy część władzy po to, żeby pewne wartości wspierali. Ostatnim bardzo ważnym celem jest łączenie ludzi, którzy podzielają te wartości i cele, żeby nasz głos stawał się bardziej słyszalny w przestrzeni publicznej – wskazała prezes Fundacji Grupa Proelio.

Warto zwrócić uwagę, że słowa inspirujące nazwę naszej Fundacji: in proelio pochodzą z modlitwy do św. Michała Archanioła i nawiązuje do walki.

– Wiemy, że toczy się wielka walka cywilizacyjna, walka o wartości, walka o życie, o rodzinę i nie możemy od tej walki uciec, bo my w niej jesteśmy. Możemy nic nie robić, ale wtedy inni zdecydują za nas o tym, jakie wartości mają dominować w przestrzeni publicznej [czytaj więcej]  – zaznaczyła psycholog.

Kampania „Każde życie jest cudem” trwa już kilka miesięcy. Warto pamiętać, że samo hasło ma wielkie przesłanie.

Chcemy działać w bardzo pozytywny sposób, czyli inspirując dobrem i pięknem. Stąd pomysł na naszą pierwszą dużą kampanię pt. „Każde życie jest cudem”. Kampania jest dostępna m.in. w mediach społecznościowych – powiedziała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

– Kampania „Każde życie jest cudem” ma pokazać, że życie każdego człowieka ma wartość, że nikomu nie można odbierać szansy na życie. To kampania, która pokazuje także okrucieństwo prawa, jakie obowiązywało w Polsce. Mam na myśli prawo, które pozwalało na zabijanie dzieci ze względu na podejrzenie u nich różnych chorób. [więcej]  Pokazujemy bardzo dobitnie, że to, że obowiązywało prawo pozwalające na aborcję eugeniczną , wiązało się z tym, że często rodzice byli poddawani naciskom, żeby zabić swoje dziecko, a jeśli się na to nie zdecydowali, to zdarzało się, że byli ignorowani przez lekarzy, czy wręcz wyśmiewani i spotykało ich wielkie niezrozumienie. Do takiej okrutnej kultury doprowadziło drakońskie prawo pozwalające na zabijanie nienarodzonych dzieci z powodu podejrzenia choroby – dodała gość portalu Radia Maryja.

Prawnik zwróciła uwagę, że w kampanii „Każde życie jest cudem” autorzy nie uciekają od trudnych tematów.

– Pokazujemy historie rodzin, w których były osoby, których życie było zagrożone poprzez aborcję, ale także ukazujemy historie osób, które mogły być zabite z powodu swojej niepełnosprawności, których rodzicom takie rozwiązanie proponowano. Pokazujemy historie dzieci z zespołem Downa . Nie uciekamy także od tematu dzieci z najcięższymi chorobami, czyli takimi, które spowodowały śmierć krótko po narodzinach dziecka. Historie dzieci takich jak Dawidek czy Esterka, którzy zmarli po urodzeniu, pokazują, że nawet krótkie życie ma sens. Ich rodzice poprzez to, że wybrali życie, pokazali, że to jest jedyna dobra decyzja. Sami mówią, że nie wyobrażają sobie życia i cierpienia, gdyby swoje dzieci zabili. Dali swoim dzieciom wszystko to, co mogli, czyli szansę na życie i opiekę przez ten krótki czas ich życia, uśmierzenie bólu wraz z lekarzami i są spokojni, bo wiedzą, że więcej miłości nie byli w stanie dać – wskazała prezes Fundacji Grupa Proelio.

– W kampanii pokazywane są nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także ich rodzeństwo i sytuacje rodzinne. To, co tak bardzo uderza w tych rodzinach, w których wychowują się dzieci z różnymi trudnościami, to że mimo ciężkich chorób toczy się normalne życie. Te rodziny są rodzinami szczęśliwymi, które też mają inne problemy, w których także wychowują się inne zdrowe dzieci. (…) Każde dziecko (zdrowe czy chore) ma taką samą wartość. Rodzeństwo niepełnosprawne korzysta z tego, że ma rodzeństwo pełnosprawne, a rodzeństwo zdrowe (pełnosprawne) korzysta z tego, że ma rodzeństwo niepełnosprawne. Wszyscy się uzupełniają. To jest przesłanie kampanii „Każde życie jest cudem”, pokazanie, że jako społeczeństwo potrzebujemy ludzi z trudnościami, z wadami rozwojowymi, bo oni nas uzupełniają, oni nam pokazują inną stronę życia – dodała psycholog.

Autorem i pomysłodawcą kampanii „Każde życie jest cudem” jest Zbigniew Kaliszuk, jednak cała działalność opiera się na pracy zespołowej.

– Kampanią „Każde życie jest cudem” chcemy poruszać serca, sumienia i chcemy inspirować do tego, żeby ludzie interesowali się tematem życia, żeby poznawali fakty. Wiemy, że nawet osoby, które uczestniczyły w tzw. czarnych protestach, to często są osoby, które nie popierają „aborcji na życzenie” ani „aborcji na chorych dzieciach”, ale jakimś sposobem uległy pewnym kłamstwom, manipulacjom czy hasłom, które może dobrze brzmią, ale fałszują rzeczywistość. Wiemy, że jest bardzo duża grupa osób, które są otwarte na argumenty i do tych ludzi przede wszystkim chcemy z tą kampanią docierać – podkreśliła prawnik.

Musimy starać się przekonywać innych, by bronić niewinne i nienarodzone dzieci.

– Trudno jest działać na rzecz obrony wartości w przestrzeni publicznej w pojedynkę. Zwłaszcza rodzice nie dysponują wielką ilością czasu, żeby  prowadzić szeroką działalność, ale właśnie dzięki kampanii „Każde życie jest cudem” można zrobić niewiele, ale w drobny sposób przysłużyć się do tego, żeby wartość życia była promowana w naszym społeczeństwie. Zachęcam do tego, żeby te piękne reportaże pokazywać, żeby je udostępniać w mediach społecznościowych, upubliczniać linki do nich, niech te treści idą w świat. Cieszę się, że spotykają się one z fantastycznym odbiorem zarówno osób szukających autentycznej inspiracji do pięknego życia i działania w jego obronie, jak i przez profesjonalistów zajmujących się przekazywaniem treści w takiej formie. Tym bardziej zachęcam do tego, żeby udostępniać, pokazywać je ludziom, którzy być może potrzebują inspiracji. Inspiracji do tego, żeby zainteresować się tematem i żeby zrozumieć, że warto dawać szansę na życie każdemu dziecku – zaznaczyła psycholog.

– W temacie ochrony życia na pewno bardzo potrzeba modlitwy. Modlitwa może dosłownie zmienić losy świata. Wiemy, że modlitwą zamykamy np. w Stanach Zjednoczonych kliniki aborcyjne. Kliniki aborcyjne wprost przyznają (było to ukazane w filmie „Nieplanowane), że jeśli stoi jakaś grupa ludzi, która modli się pod kliniką, to od razu spadają tzw. obroty i mniej dzieci jest zabijanych w takiej klinice. Modlitwa może czynić cuda i proszę także o modlitwę za ten projekt, za rodziny, które są świadkami, które odważnie mówią o prawie do życia dla każdego dziecka. Wiemy, że wiele osób nienawidzi ludzi, którzy dają świadectwo. Każda osoba, która angażuje się w obronę życia, potrzebuje modlitewnego wsparcia – podsumowała prezes Fundacji Grupa Proelio.

Karolina Gierat/radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj