[TYLKO U NAS] M. Przeworska: Dobro polskiego rolnika jest gwarantem naszego bezpieczeństwa i musimy o tym pamiętać przy pracach nad mechanizmami pomocy Ukrainie
Treść
W Polsce szykują się kolejne protesty rolników, które są wywoływane przez dalszy import zboża z Ukrainy. Cała sytuacja jest bardzo skomplikowana. Nie negujemy aktywnego wsparcia Ukrainy. Pracując jednak nad mechanizmami pomocy, musimy projektować je w taki sposób, żeby na pierwszym miejscu stawiać dobro polskiego rolnika. Ono jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Potrzebne jest działanie, bo kolejne rozmowy i oczekiwanie na decyzje nie uspokoją rolników – powiedziała Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Organizacje zrzeszające rolników zapowiadają kolejne protesty. Planują blokadę przejść granicznych z Ukrainą, aby zatrzymać import zboża ze Wschodu. Z kolei rolnicza „Solidarność” z zachodniopomorskiego w środę będzie blokowała port w Świnoujściu, domagając się utworzenia portu do przeładunku polskiego zboża na eksport. [czytaj więcej]
Problem z ukraińskim zbożem https://t.co/0isY2zGUm4
— Radio Maryja (@RadioMaryja) January 30, 2023
– Sytuacja obrazuje to, jakie nastroje panują wśród rolników. Za nami bardzo trudny rok, jeżeli chodzi o prowadzenie produkcji rolnej. Drastycznie poszybowały w górę ceny środków do produkcji wykorzystywanych w gospodarstwach. Wielu rolników ma trudności z regulowaniem bieżących zobowiązań w sytuacji, w której nie mogą zbyć wyprodukowanego przez siebie surowca albo muszą sprzedawać go po zaniżonych cenach – przypomniała Monika Przeworska.
Na polskim rynku pojawiło się bardzo dużo zboża. Cała sytuacja jest bardzo skomplikowana. Nie negujemy aktywnego wsparcia Ukrainy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak istotna jest to kwestia – kontynuowała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.
– Pracując jednak nad mechanizmami pomocy, musimy projektować je w taki sposób, żeby na pierwszym miejscu stawiać dobro polskiego rolnika. Ono jest gwarantem naszego bezpieczeństwa – zaznaczyła gość audycji „Aktualności dnia”.
Kwestia ta została dostrzeżona na poziomie Unii Europejskiej, dzięki spotkaniu, jakie zorganizował szef polskiego resortu rolnictwa. Wicepremier Henryk Kowalczyk podczas targów w Niemczech rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z: Rumunii, Węgier, Czech, Słowacji oraz Bułgarii.
– Wynikiem rozmów był poniedziałkowy dialog ministrów rolnictwa Unii Europejskiej. Dyskutowano nad tym, w jaki sposób zacząć pomagać Ukrainie, żeby państwa, które miały pełnić funkcję tranzytową, faktycznie ją spełniały. Praktyka ostatnich miesięcy pokazała, że w przypadku Polski, Rumunii czy Węgier nadpodaż ukraińskiego zboża była tak duża, że magazyny wielu firm paszowych zostały zapełnione. W efekcie rolnicy nie mają możliwości sprzedaży zbóż – wyjaśniła gość Radia Maryja.
Na #AGRIFISH w #Bruksela: Nasi rolnicy zwracają uwagę na problem ze sprzedażą swojego zboża. Wiele kukurydzy wciąż pozostaje na polach. Na sytuację nakłada się spadek cen zbóż na rynkach światowych, wzrost cen energii. Stąd niepokoje społeczne. Potrzebna jest reakcja #KE.
— Henryk Kowalczyk (@Kowalczyk_H) January 30, 2023
Monika Przeworska powiedziała, że w trakcie spotkania na szczeblu unijnym padła propozycja uruchomienia rezerwy kryzysowej budżetu UE w wysokości do 500 mln euro na pomoc rolnikom.
– W skład wsparcia wchodziłaby m.in. wypłata rekompensat. Żeby uruchomić rezerwę, potrzebna jest jednak jednomyślność. Wszystkie kraje Wspólnoty nie mają jednolitego spojrzenia na sytuację. Są kraje, które cieszą się z tego, co się u nas dzieje, ponieważ obecnie zboże z Ukrainy jest u nich tańsze nawet o 20 procent. (…) Były też propozycje uszczelnienia korytarza solidarnościowego, jaki miał biec m.in. przez Polskę, a także utworzenia tymczasowych magazynów. (…) Na arenie międzynarodowej zaczyna się o tym mówić, ale jeszcze się nie działa. To pokazuje, że będziemy mieć kolejne rozmowy, kolejne oczekiwanie na decyzje. Nie jest to czynnikiem, który uspokoi rolników – wskazała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.
[TYLKO U NAS] @szczepan_wojcik: Żywność staje się bronią przyszłości. Jeśli popatrzymy, w jaki sposób wydawane są decyzje i do czego one prowadzą, to zobaczymy, że prowadzą absolutnie do zamknięcia rolnictwa w UE https://t.co/Y1YCUzTBqP
— Radio Maryja (@RadioMaryja) January 27, 2023
Cała rozmowa z Moniką Przeworską dostępna jest [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 31 stycznia 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj