Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Naczelnik NFZ Bydgoszcz: EKUZ to promesa potwierdzająca, że osoba ubezpieczona w Polsce, która wyjedzie do jednego z krajów członkowskich, ma zabezpieczanie, jeżeli coś się stanie

Treść

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to promesa potwierdzająca, że osoba ubezpieczona w Polsce, która wyjedzie do jednego z krajów członkowskich, przebywając tam, ma zabezpieczenie na terenie tego kraju, że jeżeli coś się stanie, to my poniesiemy jako NFZ koszty jej leczenia – powiedział Przemysław Pankowski, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej kujawsko-pomorskiego NFZ w Bydgoszczy w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Natomiast Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego NFZ w Bydgoszczy, zwróciła uwagę, że warto sprawdzić na stornie internetowej www.nfz.gov.pl, na jaki okres wydawana jest EKUZ, ponieważ w ostatnim czasie pojawiło się wiele zmian. 

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego funkcjonuje od kilkunastu lat.

Jest to dokument, który z pewnością warto mieć przy sobie. Warto go ze sobą zabrać. Nikt z nas nie planuje nieszczęśliwych wypadków, wizyty u lekarza, kiedy rozchoruje się dziecko lub skończą się nam leki na chorobę przewlekłą, ale zabranie ze sobą tego dokumentu jest jak najbardziej  wskazane. Warto wcześniej ten dokument uzyskać w Narodowym Funduszu Zdrowia, gdzie jest wydawany – wskazał Przemysław Pankowski.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, jak uzyskać dokument.

Po EKUZ można zgłosić do jednego z oddziałów NFZ albo w delegaturze. Można złożyć wniosek, wysłać go pocztą (wcześniej znajdując go w internecie), wydrukowany, podpisany i można go wysłać do oddziału. Można również złożyć go przez Internetowe Konto Pacjenta albo drogą elektroniczną wysłać zeskanowany wniosek mailem: ekuz@nfz.gov.pl – wyjaśnił.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia nas do świadczeń niezbędnych w trakcie czasowego pobytu, na zasadach, jakie obowiązują w kraju, w którym przebywamy – dodał naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej kujawsko-pomorskiego NFZ w Bydgoszczy.

Na przestrzeni lat ważność EKUZ zmieniała się. Jednak niedawno nastąpiły znaczące zmiany.

Osoby, które otrzymają emeryturę i osiągnęły jednocześnie wiek emerytalny (dla pań to jest 60 lat, a dla panów to jest 65 lat) otrzymają EKUZ na 20 lat, czyli karta będzie ważna 20 lat. Jeżeli mówimy o emerytach, którzy pobierają emeryturę np. osoby mundurowe czy z innych powodów ktoś przeszedł na wcześniejszą emeryturę, ale nie ma jeszcze ukończonych odpowiednich lat, wówczas karta EKUZ będzie wydawana na lat 5. Dzieci, młodzież ucząca się do 18 roku życia, jeżeli są zgłoszone jako członkowie rodziny, mają kartę EKUZ wystawianą do ukończenia 18 roku życia. Natomiast osoby zatrudnione, prowadzące działalność gospodarczą, czyli bardzo duża grupa osób, które korzystają z wyjazdów, to ich karta jest ważna 3 lata. Studenci, osoby uczące się, czyli osoby powyżej 18 roku życia, które korzystają z ubezpieczenia jako członek rodziny (…) otrzymują europejską kartę na 18 miesięcy – poinformowała Barbara Nawrocka.

Posiadanie karty EKUZ nie jest obowiązkowe.

To jest taka promesa potwierdzająca, że osoba ubezpieczona w Polsce, która wyjedzie do jednego z krajów członkowskich, przebywając tam, ma zabezpieczenie na terenie tego kraju, że jeżeli coś się stanie, to my jako NFZ poniesiemy koszty jej leczenia. Jest taka zasada koordynacyjna mówiąca o tym, że wybierając się np. do Grecji i jeżeli będzie tam jakaś opłata stała dla lekarza pierwszego kontaktu, to trzeba będzie ją zapłacić, ale za resztę świadczeń już nie będzie takiej konieczności (…)  – podkreślił Przemysław Pankowski.

Europejska karta obowiązuje również w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania, mimo wyjścia z UE, podpisała 31 grudnia 2020 roku umowę o współpracy między krajami unijnymi i w jednym z artykułów zobowiązała się również do przestrzegania pewnych reguł w zakresie zabezpieczeń społecznych, czyli respektują EKUZ wydane przez poszczególne państwa Unii Europejskiej – wyjaśnił naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej kujawsko-pomorskiego NFZ w Bydgoszczy.

Jak zauważył Przemysław Pankowski, EKUZ daje prawo do niezbędnych świadczeń w trakcie czasowego pobytu.

– EKUZ nie daje prawa do wszystkich świadczeń np. planowych (…) Natomiast poruszamy się w systemie ochrony zdrowia, które dane państwo zapewnia na danym terenie. Jeżeli przyjedzie pacjent z zagranicy do Polski, to korzystając z EKUZ będzie musiał korzystać z placówek, które mają podpisane umowy z NFZ – dodał.

Na stronie internetowej NFZ www.nfz.gov.pl znajdują się wszystkie szczegółowe informacje, gdzie i jakie placówki uwzględniają EKUZ.

Cała rozmowa z Przemysławem Pankowskim i Barbarą Nawrocką dostępna jest [TUTAJ].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 23

Autor: mj

Tagi: Bydgoszcz Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego NFZ