[TYLKO U NAS] P. Ł. Andrzejewski: Przemoc instytucjonalna SN ociera się o negowanie suwerenności funkcjonowania władzy ustawodawczej i państwa polskiego
Treść
Przemoc instytucjonalna Sądu Najwyższego dzisiaj ociera się o negowanie suwerenności funkcjonowania władzy ustawodawczej i państwa polskiego oraz odwoływanie się do interwencji zewnętrznych – podkreślał Piotr Łukasz Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.
Opozycja i część środowiska sędziowskiego cały czas sprzeciwia się reformom wymiaru sprawiedliwości.
– Wydaje się to motywowane obroną przed jakąkolwiek odpowiedzialnością za łamanie zasady legalizmu przez część sędziów, zwłaszcza tych skupionych wokół Sądu Najwyższego i jego zaplecza. Nie możemy zapominać, że to wszystko jest tylko jednym z etapów walki o władzę; że tak naprawdę dotyczy to naruszania uprawnień sędziów, którzy byli powołani już po 2015 roku. W sumie jest to naruszanie naszych praw, bo nieważne, kto sędziego mianuje – ważne jest, aby te nasze prawa wynikające z konstytucji jako generalne, którym ma służyć wymiar sprawiedliwości i sędziowie, były respektowane – tłumaczył Piotr Łukasz Andrzejewski.
Jak podkreślił gość „Aktualności dnia”, to, co się w tej chwili dzieje, jest nie tylko w interesie samych sędziów.
– Dotąd można by było kwalifikować takie działanie naruszania zasady legalizmu i polskiego systemu prawnego oraz stawianie się ponad władzą ustawodawczą nad uprawnieniami prezydenta, nad kolegami sędziami i negowanie ich uprawnień do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Przede wszystkim ma to zapewniać nam prawne bezpieczeństwo funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w konkretnym wymiarze – nie tylko instytucjonalnym, ale przede wszystkim orzeczniczym. Nadzór Sądu Najwyższego przewidziany konstytucją i jego uprawnienia dotyczą indywidualnego orzecznictwa, a nie kształtowania samych instytucji. To jest zarezerwowane dla władzy ustawodawczej, dla reprezentacji narodu – powiedział wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
Jak do tej pory nie ma mowy o kompromisie, gdyż opozycja i część środowiska sędziowskiego odrzuca racjonalne argumenty, wprowadzając zamęt wśród opinii publicznej.
– Toczy się bezkompromisowa walka o władzę i o to, żeby zdestabilizować, wprowadzić niepewność i zablokować funkcjonowanie wszystkich władz. W związku z tym nie widzę pola do szukania kompromisu. Ciągle ta wyciągnięta ręka przez posłów Zjednoczonej Prawicy, przez premiera i prezydenta jest odrzucana. Ciągle jest ten sam dialog, który wprowadza zamęt – zaznaczył Piotr Łukasz Andrzejewski.
– Przemoc instytucjonalna Sądu Najwyższego dzisiaj ociera się o negowanie suwerenności funkcjonowania władzy ustawodawczej i państwa polskiego oraz odwoływanie się do interwencji zewnętrznych – dodał.
Całą rozmowę z Piotrem Łukaszem Andrzejewskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Źródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: Piotr Łukasz Andrzejewski Sąd Najwyższy władza sądownicza