Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk o zamykaniu Kościołów w obawie przed koronawirusem: To jest dramat tej sytuacji. Wynika z tego, jakbyśmy zapomnieli o tym, że jest z nami nasz Boski Nauczyciel Jezus Chrystus

Treść

Mamy rzeczywiÅ›cie skale dramatu, że pozbawia siÄ™ ludzi Mszy Å›wiÄ™tej. Mamy kolejny przykÅ‚ad poÅ›redniej deprecjacji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, ponieważ idzie taki komunikat, że Komunia ÅšwiÄ™ta jest jakimÅ› zagrożeniem. Teraz jest pytanie podstawowe, a co z wiarÄ… w realnÄ… obecność CiaÅ‚a Chrystusa, że to jest naprawdÄ™ realne CiaÅ‚o Chrystusa pod postaciÄ… chleba – powiedziaÅ‚ prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, w audycji „AktualnoÅ›ci dnia” w Radiu Maryja.

Na Å›wiecie rozprzestrzenia siÄ™ panika w zwiÄ…zku z epidemiÄ… koronawirusa. Do tej pory KoÅ›cióÅ‚ w obliczu zarazy zawsze znajdowaÅ‚ siÄ™ na pierwszej linii frontu.

– W różnych trudnych czasach można powiedzieć, że KoÅ›cióÅ‚, byÅ‚ na pierwszej linii walki z zarazÄ…, zarówno, gdy chodzi o niesienie pociechy i pomocy duchowej osobom zagrożonym, jak i gdy chodzi o tÄ… bezpoÅ›redniÄ… opiekÄ™ już nad zarażonymi. Historia KoÅ›cioÅ‚a poprzednich wieków obfituje w przykÅ‚ady zaangażowania siÄ™ wielkich Å›wiÄ™tych KoÅ›cioÅ‚a, wielkich pasterzy KoÅ›cioÅ‚a. Teraz przypomina siÄ™ przy okazji tego, co dzieje siÄ™ zwÅ‚aszcza w póÅ‚nocnych WÅ‚oszech, przykÅ‚ad Å›wiÄ™tego Karola Boromeusza, wielkiego arcybiskupa Mediolanu, w koÅ„cu XVI wieku, jednego z ojców soboru w Trydencie – powiedziaÅ‚ gość Radia Maryja

Åšw. Karol Boromeusz byÅ‚ twarzÄ… odnowy KoÅ›cioÅ‚a – kontynuowaÅ‚ profesor.

– Kiedy wybuchÅ‚a epidemia w Mediolanie w 1576 roku, to on nie tylko że nie kazaÅ‚ zamykać koÅ›cioÅ‚ów, one byÅ‚y caÅ‚y czas otwarte. On sam na czele duchowieÅ„stwa w pokutnym worze ze sznurem na szyi jako znak pokuty, odprawiaÅ‚ pokutne procesje, żeby ubÅ‚agać u Bożej OpatrznoÅ›ci pomoc, żeby ten lud mediolaÅ„ski zostaÅ‚ wybawiony od powietrza. To byÅ‚a staÅ‚a praktyka. Wystarczy wspomnieć, ile zakonów powstaÅ‚o czy też, ile zakonów zajmowaÅ‚o siÄ™ prowadzeniem hospicjów, leprozoriów dla osób trÄ™dowatych w okresie Å›redniowiecza i nie tylko w tych wiekach Å›rednich – powiedziaÅ‚ historyk.

Badacze na przykÅ‚adzie dziejów KoÅ›cioÅ‚a w pierwszych wiekach, kiedy KoÅ›cióÅ‚ byÅ‚ przeÅ›ladowany w czasach Imperium Rzymskiego, wskazujÄ…, że tym odróżniaÅ‚o siÄ™ zachowanie chrzeÅ›cijan od pogan, że poganie w momencie wybuchu zarazy w miastach Imperium Rzymskiego od razu uciekali – akcentowaÅ‚ prof. Grzegorz Kucharczyk.

– ChrzeÅ›cijanie zostawali, Å›wiadczyli sobie i innym pomoc bez wzglÄ™du na to czy ktoÅ› wierzyÅ‚ w Chrystusa, czy nie. Przez to też dawali przykÅ‚ad swoim czynem. PrzykÅ‚ad zawsze o wiele bardziej pociÄ…ga niż sÅ‚owo i dlatego można powiedzieć, że te zachowania i decyzje biskupów wÅ‚oskich sÄ…, mówiÄ…c delikatnie, niezrozumiaÅ‚e, patrzÄ…c i na historiÄ™ KoÅ›cioÅ‚a a przede wszystkim na podstawowe powoÅ‚anie KoÅ›cioÅ‚a, jakim jest towarzyszenie ludziom w drodze do zbawienia, jak podkreÅ›la papież Franciszek no wÅ‚aÅ›nie tym ludziom, którzy sÄ… w potrzebie – mówiÅ‚ gość „AktualnoÅ›ci dnia”.

Papież wielokrotnie powtarzaÅ‚, że KoÅ›cióÅ‚ czy pasterze KoÅ›cioÅ‚a majÄ… być przenikniÄ™ci zapachem owieczek – podkreÅ›liÅ‚ profesor.

– KoÅ›cióÅ‚ powinien być jak lazaret, szpital, który przyjmuje rannych i opatruje rany. Teraz w tej sytuacji komunikat idzie taki, że zagrożenie polega na uczestniczeniu we Mszy Å›wiÄ™tej, a tymczasem nieopodal tych pozamykanych koÅ›cioÅ‚ów sÄ… czynne bary, restauracje i galerie handlowe. Trudno to zrozumieć zwykÅ‚emu wiernemu. […] RzeczywiÅ›cie mamy do czynienia z sytuacjÄ…, chyba kolejnym potwierdzeniem tego o czym pisaÅ‚ w swojej ostatniej książce ksiÄ…dz kardynaÅ‚ Robert Sarah „Wieczór siÄ™ zbliża i dzieÅ„ już siÄ™ chyli” wydanej przez siostry Loretanki. Kiedy ksiÄ…dz kardynaÅ‚ Sarah mówi, że z murów koÅ›cioÅ‚a sÄ…czy siÄ™ duch Judasza, który polegaÅ‚ nie tylko na zdradzie Mistrza, tylko caÅ‚a ta jego zbrodnia polegaÅ‚a na tym, że on nie zaufaÅ‚ w Boże MiÅ‚osierdzie, wszechmoc Bożego MiÅ‚osierdzia i siÄ™ powiesiÅ‚, ulegÅ‚ rozpaczy – akcentowaÅ‚ gość Radia Maryja.

Rozpacz jest wyrazem niewiary w Boże MiÅ‚osierdzie i w Bożą wszechmoc – podkreÅ›liÅ‚.

– Obawiam siÄ™, czy czasem nie obserwujemy w tym sensie tej ekspozycji, objawienia siÄ™ ducha Judasza, że rzeczywiÅ›cie ci którzy powinni być przede wszystkim na pierwszej linii modlitw o odwrócenie tej zarazy, zamykajÄ… koÅ›cioÅ‚y. Niedawno rozmawiaÅ‚em z jednym z księży w Poznaniu, który ma kolegÄ™ ksiÄ™dza Polaka, który pracuje w póÅ‚nocnych WÅ‚oszech i on tam odprawia, wÅ‚aÅ›ciwie jak mówi tajne Msze Å›w., bo wÅ‚aÅ›ciwie jest zakaz a ludzie podobno masowo siÄ™ garnÄ… i do Mszy Å›wiÄ™tych i do sakramentu spowiedzi. To jest naturalne w czasach trwogi i zagrożenia, że ludzie szukajÄ… pomocy u Boga, a tutaj jesteÅ›my skonfrontowani raczej z sytuacjÄ…, którÄ… można by okreÅ›lić „Jak trwoga to od Boga” zamiast „do Boga”. To jest bardzo niepokojÄ…ce – stwierdziÅ‚ prof. Kucharczyk.

Również biskupi w innych krajach europejskich zastanawiajÄ… siÄ™ nad zamkniÄ™ciem swoich koÅ›cioÅ‚ów i zakazaniem chociażby pogrzebów.

– To jest wÅ‚aÅ›ciwie uleganie wÅ‚adzy paÅ„stwowej. To znaczy, żeby byÅ‚a jasność, wÅ‚adze paÅ„stwowe powinny dziaÅ‚ać we wÅ‚asnym zakresie, sÅ‚użby sanitarne, epidemiologiczne, to jest jasna sprawa. Natomiast jeżeli KoÅ›cióÅ‚, pasterze KoÅ›cioÅ‚a siÄ™ podporzÄ…dkowujÄ… bez szemrania takim zarzÄ…dzeniom, to mamy do czynienia z jakÄ…Å› niezdrowÄ… sytuacjÄ… takiego podporzÄ…dkowywania siÄ™ wÅ‚adzy paÅ„stwowej, która nawet nie musi używać jakichÅ› wielkich Å›rodków nacisku, bo wystarczyÅ‚ jeden komunikat i można powiedzieć, taka reakcja, która bardzo siÄ™ kojarzy raczej z brakiem odwagi, mówiÄ…c delikatnie – powiedziaÅ‚ historyk.

PrzypominajÄ… siÄ™ sÅ‚owa Prymasa TysiÄ…clecia ksiÄ™dza kardynaÅ‚a Stefana WyszyÅ„skiego, który mówiÅ‚, że najgorszym zagrożeniem dla KoÅ›cioÅ‚a, narodu i paÅ„stwa sÄ… tchórze – akcentowaÅ‚ profesor Grzegorz Kucharczyk.

– Tutaj mamy do czynienia z takim odwróceniem siÄ™ od wiernych, którzy garnÄ… siÄ™, szukajÄ… pomocy duchowej. PomijajÄ…c dramatyczne dla wielu rodzin wydarzenie jakim jest niemożność katolickiego pogrzebania swoich najbliższych. Mam jeszcze jeden gÅ‚Ä™bszy problem, wydaje mi siÄ™, że jednak jako wspólnota ludzi wierzÄ…cych zagubiliÅ›my umiejÄ™tność patrzenia na to, co siÄ™ dzieje nie tylko w kategoriach wydarzeÅ„, ale w kategoriach znaków. W poprzednich wiekach zwÅ‚aszcza Å›wiÄ™ci interpretowali pewne wydarzenia jak chociażby, co na naszych oczach siÄ™ zresztÄ… teraz dzieje (czyli pożar katedry Notre Dame, czy wczeÅ›niej trzÄ™sienia ziemi, które nawiedzaÅ‚y WÅ‚ochy) jako pewne znaki dawane przez Opatrzność – mówiÅ‚ gość audycji.

Przede wszystkim byÅ‚y to znaki wzywajÄ…ce do nawrócenia – wyeksponowaÅ‚ historyk.

– Jeszcze to siÄ™ pojawia w okresie Wielkiego Postu, który teraz przeżywamy, to można powiedzieć, że trudno o bardziej wymowny zbieg okolicznoÅ›ci, wydarzeÅ„. Tutaj powinna być tym bardziej reakcja, która skÅ‚ania do szukania pomocy wÅ‚aÅ›nie u tego Boskiego Mistrza, który wydaje siÄ™, że gdzieÅ› Å›pi na koÅ„cu Å‚odzi, ale jak wiemy z Ewangelii, wystarczyÅ‚o jedno Jego sÅ‚owo, żeby fale Jeziora Galilejskiego uspokoić, ale uczniowie wtedy szukali pomocy u Niego, nie odwracali siÄ™ i nie zdawali siÄ™ tylko i wyÅ‚Ä…cznie na swoje siÅ‚y. To jest wÅ‚aÅ›nie dramat tej sytuacji, że wynika z tego, jakbyÅ›my zapomnieli o tym, że z nami jest nasz Boski Nauczyciel Jezus Chrystus, który wydaje siÄ™, że Å›pi, ale trzeba Go obudzić, trzeba siÄ™ zwrócić do Niego z usilnÄ… proÅ›bÄ…, bo uczniowie wtedy woÅ‚ali „Mistrzu ratuj nas” i uratowaÅ‚ – podkreÅ›liÅ‚ profesor.

Jeden z katolickich pisarzy wÅ‚oskich przy okazji tego dramatu, który dzieje siÄ™ w póÅ‚nocnych WÅ‚oszech, przytoczyÅ‚ sÅ‚ynne zdanie Å›wiÄ™tego Ojca Pio, że „Å›wiat może siÄ™ obyć bez sÅ‚oÅ„ca, ale nie może obyć siÄ™ bez Mszy ÅšwiÄ™tej” – mówiÅ‚.

– StosujÄ…c te sÅ‚owa do tej sytuacji, mamy rzeczywiÅ›cie skale dramatu, że pozbawia siÄ™ ludzi Mszy Å›wiÄ™tej. Mamy kolejny przykÅ‚ad poÅ›redniej deprecjacji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, ponieważ idzie taki komunikat, że Komunia ÅšwiÄ™ta jest jakimÅ› zagrożeniem. Teraz jest pytanie podstawowe, a co z wiarÄ… w realnÄ… obecność CiaÅ‚a Chrystusa, że to jest naprawdÄ™ realne CiaÅ‚o Chrystusa pod postaciÄ… chleba. Mamy przecież wiele przykÅ‚adów profanacji i jakichÅ› nieszczÄ™snych pomysÅ‚ów z interkomuniÄ…, które siÄ™ sprowadzajÄ… wÅ‚aÅ›nie do tej deprecjacji, do tego odwrócenia siÄ™ od NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, a przecież Opatrzność daje nam tyle znaków, które wskazujÄ…, że trzeba iść dokÅ‚adnie w odwrotnym kierunku. Te cuda eucharystyczne, które przecież też na naszych ziemiach niedawno miaÅ‚y miejsce, one pokazujÄ…, że Opatrzność wskazuje dokÅ‚adnie odwrotny kierunek, a widzimy niestety na podstawie tych decyzji, o których mówimy, że pasterze KoÅ›cioÅ‚a – przynajmniej w Italii – zajmujÄ… zupeÅ‚nie sprzeczne z tym kierunkiem decyzje – podsumowaÅ‚ profesor Grzegorz Kucharczyk.

CaÅ‚Ä… audycjÄ™ „AktualnoÅ›ci dnia” z udziaÅ‚em profesora Grzegorza Kucharczyka można odsÅ‚uchać [tutaj].

radiomaryja.pl

ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl,

Autor: mj