Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk o znakach obecnej rewolucji: Pożar katedry Notre Dame jest przypomnieniem o tym, że są rzeczy, które tworzą naszą cywilizacje w sensie duchowym

Treść

Pożar katedry Notre Dame, to jest jednak rzeczywiście pewne memento, jest przypomnieniem o tym, że są rzeczy, które tworzą naszą cywilizacje w sensie duchowym, a więc rewolucja to jest długi proces. Rewolucja miała przez ten czas różne fazy i odsłony. Obecnie jest wymierzona właśnie w te podstawy cywilizacji chrześcijańskiej, zachodniej, którą kiedyś nazywano Cywilizacją Christianitas – mówił prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu w „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam.

Prof. Grzegorz Kucharczyk przypomniał, na jakich filarach zbudowana jest nasza cywilizacja.

– Jest oczywiście bardzo dużo definicji rewolucji, ale w tym kontekście, który nas tutaj najbardziej interesuje, należy pojęcie rewolucji, czyli gwałtownego przewrotu zmierzającego do zniszczenia tego, co było czy jest, umieścić w kontekście cywilizacji chrześcijańskiej, europejskiej, zachodniej, którą niektórzy historycy nazywają produktem ubocznym ewangelizacyjnej pracy Kościoła. Rzeczywiście tak jak papież Benedykt XVI kiedyś powiedział, że Europę stworzyło spotkanie 3 miast, krajów symboli, czyli Grecji – Aten, Rzymu i Jerozolimy. Ateny, czyli dziedzictwo filozofii klasycznej, Rzym, czyli nauka prawa rzymskiego, Jerozolima, czyli wiara w Jednego Boga w Trzech Osobach – powiedział gość TV Trwam.

Patrząc na to, co się dzieje wokół nas, zwłaszcza w ostatnich 30 latach, możemy powiedzieć, że każde z tych miejsc symboli jest kwestionowane – wskazał profesor.

– Bo na przykład Ateny, czyli dziedzictwo dawnej klasycznej filozofii, która mówiła np., że człowiek ma stałą, niezmienną naturę, to dziedzictwo zostało podjęte przez Kościół i chrześcijan, jest na naszych oczach kwestionowane chociażby przez te grasujące już niestety na uczelniach pseudofilozofie czy pseudoantropologie, które nazywamy gender. To co symbolizował Rzym, czyli starożytna jurysprudencja, czyli nauka prawa, które emanowało tym prawem naturalnym też na naszych oczach jest kwestionowana. Dzisiaj przecież prawo jest całkowicie upolitycznione. Prawo jest zinstrumentalizowane i służy do forsowania pewnych ideologicznych wizji. I wreszcie to, co jest najważniejsze, czyli wiara w Boga. To także na naszych oczach jest kwestionowane w tych wszystkich ideologiach, które grasują niestety po sferze publicznej – stwierdził gość „Rozmów niedokończonych”.

W kontekście trwającej obecnie rewolucji prof. Grzegorz Kucharczyk przytoczył przykład niedawnego pożaru katedry Notre Dame.

– Ten naprawdę potężny znak, jakim był pożar katedry Notre Dame, to jest jednak rzeczywiście pewne memento, jest przypomnieniem o tym, że są rzeczy, które tworzą naszą cywilizacje w sensie duchowym, a więc rewolucja to jest długi proces. Rewolucja miała przez ten czas różne fazy i odsłony. Obecnie jest wymierzona właśnie w te podstawy cywilizacji chrześcijańskiej, zachodniej, którą kiedyś nazywano Cywilizacją Christianitas, a więc wspólnoty narodów chrześcijańskich, ochrzczonych dzięki ewangelizacyjnej pracy Kościoła – mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.

Cały program „Rozmowy niedokończone” z udziałem prof. Grzegorza Kucharczyka mogą Państwo poniżej.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 28 kwietnia 2019

Autor: mj