Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski: Na propozycji ze strony KE kwotowo Polska traci najwięcej

Treść

To są informacje, które budzą uzasadniony niepokój. (…) W nowej propozycji ze strony Komisji Europejskiej w ramach polityki spójności dochodzą nowe kryteria, jak choćby bezrobocie młodych, poziom edukacji oraz integracja imigrantów. Wszystko to sprawia, że kwotowo Polska traci na tym najwięcej zaznaczył w środowych „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja prof. dr hab. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu Białostockiego.

Jak wynika z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji, Polska ma otrzymać 64 mld euro w ramach polityki spójności w nowym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Oznacza to, że do Polski ma trafić o ponad 19 mld euro mniej niż obecnie. [więcej tutaj]

Te informacje budzą uzasadniony niepokój, przy czym należy pamiętać, że to jedynie propozycja KE – wskazał gość „Aktualności dnia”.

– Nikt nie liczy na to albo nikt nie wierzy, że tak to się zamknie. Z całą pewnością coś się w tym wszystkim jeszcze zmieni. W jakiejś części takich informacji mogliśmy się spodziewać. Jak wiadomo, zasadnicza przyczyna jest jedna, a chodzi o mniejszą ilość środków do podziału za sprawą braku składki Wielkiej Brytanii na rzecz UE. Jeżeli ona się nie dołoży, to inne państwa otrzymają nieco mniej – zwrócił uwagę prof. Henryk Wnorowski.

Jak dodał, w temacie budżetu zaproponowanego przez KE, wiele kwestii wciąż pozostaje dyskusyjnych i otwartych na dalszą rozmowę.

Można by zadać pytanie, dlaczego nie tylko samo zmniejszenie proporcjonalne do tego uszczuplonego budżetu, ale przy okazji również zmiana metodologii. Na razie bowiem mówimy jedynie o funduszu spójności, którego głównym celem wydaje się być zmniejszanie różnic w poziomach rozwoju. Ta poprzednia metodologia była dla nas dobra, ponieważ byliśmy i jesteśmy największym krajem członkowskim UE wśród tych państw powiedzmy sobie słabiej rozwiniętych. W tej nowej propozycji natomiast dochodzą nowe, inne kryteria, jak choćby bezrobocie młodych, poziom edukacji oraz integracja imigrantów. Wszystko to sprawia, że na tej propozycji kwotowo tracimy najwięcej – akcentował rozmówca Radia Maryja.

Mimo cięć Polska ma pozostać największym beneficjentem polityki spójności UE. Ostateczna decyzja, co do wielkości wieloletniego unijnego budżetu, będzie podejmowana przez państwa członkowskie UE jednomyślnie.

Całość rozmowy z prof. Henrykiem Wnorowskim w programie „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 31 maja 2018

Autor: mj

Tagi: Prof. H. Wnorowski