[TYLKO U NAS] Prof. U. Dudziak: Mamy czas na bycie w domu, na bycie razem ze sobą i dla siebie. Trzeba zwracać uwagę na to, żeby w naszych relacjach widoczna była miłość
Treść
W sytuacji wymuszonej stanem epidemicznym w kraju i na świecie – mamy czas. Mamy większą ilość czasu na bycie w domu, na bycie razem ze sobą i dla siebie. Możemy go wykorzystać w bardzo dobrym celu, nadrobić wszelkie braki w tym zakresie i dobrze go spożytkować. Trzeba zwracać uwagę na to, żeby w naszych relacjach widoczna była miłość – mówiła w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Urszula Dudziak, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.
Rząd zawiesił zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych. Od czwartku zamknięte są też muzea, kina i teatry. Dzieci, młodzież i osoby starsze powinny pozostać w domach. Wszyscy są proszeni o unikanie masowych spotkań i przede wszystkim dbanie o higienę[czytaj więcej].
Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazuje, że przerwa od zajęć to nie kolejne ferie, a np. czas na powtórkę materiału przed wiosennymi egzaminami.
Prof. Urszula Dudziak zwróciła uwagę, że wielokrotnie Polacy narzekają na brak czasu na: modlitwę, porządki, naprawy w domu czy by spędzić go wspólnie z bliskimi i pogłębiać więzi rodzinne.
– W tej chwili, w sytuacji wymuszonej stanem epidemicznym w kraju i na świecie – mamy czas. Mamy większą ilość czasu na bycie w domu, na bycie razem ze sobą i dla siebie. Możemy go wykorzystać w bardzo dobrym celu, nadrobić wszelkie braki w tym zakresie i dobrze go spożytkować. Ważne, żebyśmy chcieli dobrze go zagospodarować, żeby nie był to czas zmarnowany. Zwracam uwagę na umiejętność odnoszenia się do siebie, bo ktoś może być drażliwy, ktoś może być zaniepokojony tym, co się dzieje. Ktoś z lęku, ktoś z nudy mógłby mieć tendencję do tego, żeby powiedzieć drugiemu złe słowo, albo żeby powiedzieć niewłaściwym tonem głosu. Trzeba zwracać uwagę na to, żeby w naszych relacjach była widoczna miłość. Żebyśmy się traktowali tak, jakbyśmy traktowali obecnego w naszym domu Jezusa i Maryję – podkreśliła wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.
Jak wskazała gość Radia Maryja warto ten wolny czas poświęcić na rozwój fizyczny dzieci, bo w wieku szkolnym jest wiele schorzeń, które wymagają ćwiczeń i ruchu.
– Ćwiczenia fizyczne są potrzebne każdemu zarówno dziecku jak i dorosłemu. Nie oszukujmy się, dorosły też próbuje wymigać się od ćwiczeń albo jest w tym niesystematyczny. (…) Można to robić nie w formie przymusu, ale zabawy, że np. raz rodzic prowadzi ćwiczenia dla wszystkich, a raz dziecko – zaznaczyła psycholog.
– Podobnie zwracamy ostatnio uwagę na fakt wielu wad wymowy u dzieci, a więc na potrzebę ćwiczeń logopedycznych. To jest sprawność, którą można i trzeba wyćwiczyć. Nie tylko pracownikom radia i telewizji jest potrzebna umiejętność właściwego mówienia, ale nawet zwykłe porozumiewanie się w szkole, żeby nie budziło śmiechów i dowcipów, wymaga wyćwiczenia, starań. Każda praca z ludźmi wymaga właściwego mówienia. A więc można w swoim domu otworzyć <<gabinet logopedyczny>>, przygotować różne materiały, są bajki, wiersze na ten temat, można robić rysunki. I może raz dziecko, raz osoba dorosła prowadzić zajęcia. Pobawić się w logopedę – dodała.
Gość audycji „Aktualności dnia” akcentowała, że „człowiek to także sfera ducha i odpowiedzialność za rozwój religijny”.
– Właśnie teraz mamy wspaniały czas i jest ogromna potrzeba modlitwy błagalnej w związku z tym, co dzieje się w Polsce i na świecie. Mamy o co się modlić. Mamy o co prosić Boga. Ważne, żeby rodzice zwrócili uwagę dziecku, i sobie też przypomnieli, że mamy modlitwę prośby, ale mamy też modlitwę, w której przepraszamy. Mamy modlitwę dziękczynienia, żebyśmy zauważyli różne sprawy w naszym życiu osobistym, indywidualnym, rodzinnym, za które możemy i powinniśmy Panu Bogu dziękować. Mamy modlitwę uwielbienia, żeby mówić o tym, jak wielki jest dla nas Bóg, żeby dziękować Panu Bogu i wysławiać go za to, jaki jest i za to, co dla nas wszystkich zrobił i nadal robi. To jest modlitwa bezinteresownego uwielbienia, podziwu dla Boga Stwórcy, dla ofiary Jezusa Chrystusa, dla mocy i mądrości Ducha Świętego. (…) Bronią na wszystkie nieszczęścia jest modlitwa różańcowa. Jest czas, który możemy poświęcić również na to. Możemy i powinniśmy poświęcić czas na zgłębianie Pisma Świętego – powiedziała wykładowca akademicki.
Prof. Urszula Dudziak przypomniała, że ważną kwestią w życiu rodziny są rozmowy i warto wykorzystać wolny czas na to, by wysłuchać swoich bliskich, w szczególności dzieci. Rozmówczyni Radia Maryja zachęcała do podjęcia lektury czasopisma katolickiego.
– Istnieje potrzeba rozmów w rodzinie o Bogu. Potrzeba rozmów w rodzinie o przykładach świętych. Możemy mówić o przeżywaniu świąt z przeszłości, jak to wyglądało dawniej. To mogą być rozmowy o ważnych wydarzeniach w naszym życiu, świadectwo przeżyć religijnych. Co było szczególnym dla nas momentem w rozwoju naszej religijności, momentem doświadczenia, spotkania Boga, odczucia Boga – wskazała prof. Urszula Dudziak.
Psycholog zauważyła, że ogromną rolę w życiu dzieci pełni rozwój psychiczny, który dzieli się na: emocje, uczucia i intelekt.
– Możemy zadbać o rozwój uczuciowy poprzez serdeczność, życzliwość, poprzez rozpoznawanie przeżyć drugiego człowieka, dopytywanie o te przeżycia, współodczuwanie z drugim. Żeby móc na chwilę się zatrzymać. Dać sobie czas na rozmowę, na wspomnienia, na mówienie o teraźniejszości, na mówienie o planach na przyszłość. Zapytać swoje dziecko o ocenę rzeczywistości, samemu podać własną opinię, a może obejrzeć albumy rodzinne. Poopowiadać o historii rodziny, o historii Polski, o historii świata. A może coś na temat autorytetów. Kto jest dla nas autorytetem. Dlaczego jest dla nas autorytetem. Można zapytać o to, co lubi, a czego nie lubi. (…) W ramach tego intelektualnego rozwoju warto powiedzieć o lekturze dobrych książek, rozmowie nt. książek. Mamy podręczniki można wspólnie dany temat przerabiać czy robić ćwiczenia internetowe z języka obcego – podsumowała wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.
Całą rozmowę z sobotniej audycji „Aktualności dnia” z udziałem prof. Urszuli Dudziak można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Źródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj