[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Jest szansa na to, iż w roku 2022 będziemy blisko deficytu zerowego
Treść
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje, których celem jest pobudzenie gospodarki w następnym roku. Jedną z takich propozycji jest tzw. estoński CIT. Jeśli nie będzie jakichś nadzwyczajnych wydarzeń, to bym prognozował, że jest szansa na to, iż w roku 2022 będziemy blisko deficytu zerowego, czyli zrównoważonego budżetu – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.
Rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok. Deficyt ma wynieść ponad 82 miliardy złotych. Premier poinformował dziś także o zmianach dla przedsiębiorców. Prof. Zbigniew Krysiak, w kontekście budżetu, zwrócił uwagę na pozytywne skutki tarcz antykryzysowych wprowadzonych podczas pandemii.
– Sprawne działanie w tym roku tarczy antykryzysowej, wsparcie przedsiębiorstw, utrzymanie miejsc pracy było lekarstwem, które powoduje, że w następnym roku (jak to widzimy z prognoz budżetowych) wzrost gospodarczy powinien wynosić około 4 proc. Jednocześnie trzeba podkreślić, że będą utrzymane wszystkie programy np. „500 plus” czy inne, które do tej pory funkcjonowały. Rząd wychodząc z tym budżetem, nie wychodzi bez żadnych propozycji, bo w poniedziałek na konferencji prasowej premier Morawiecki przedstawił propozycje, których celem jest pobudzenie gospodarki w następnym roku – mówił gość TV Trwam.
Jedną z takich propozycji jest tzw. estoński CIT – kontynuował.
– Również zwiększenie tzw. limitu rozliczenia ryczałtowego dla przedsiębiorstw z 200 tysięcy euro dochodów do 2 milionów euro. To są dwa przykłady wielu instrumentów, które pan premier przygotował. To one będą tworzyły podstawę do tego i uzasadniają, że założenie wzrostu na poziomie 4 procent PKB w następnym roku nie jest bezpodstawne. Premier bardzo zręcznie obserwując otoczenie różnych gospodarek w Europie i ich pomysły (wśród nich jest podatek estoński), bardzo sprawnie go przygotowuje do wdrażania. To jest kluczowe – wskazał prof. Zbigniew Krysiak.
Gość „Polskiego punktu widzenia” skomentował polepszający się stan budżetu.
– Zwracam uwagę, że w następnym roku on już spada o 20 mld zł przy zachowaniu wydatków dotyczących „500 plus”. One też mają charakter proinwestycyjny. Ta dynamika spowoduje, że w następnym roku deficyt w kategoriach procent to będzie około 3,8, a więc co to oznacza? Wzrost PKB będzie powodować, że skala tego deficytu będzie malała. Ona, jeśli nie będzie jakichś nadzwyczajnych wydarzeń, to bym prognozował, że jest szansa na to, iż w roku 2022 będziemy blisko deficytu zerowego, czyli zrównoważonego budżetu – podsumował prezes Instytutu Myśli Schumana.
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 29 września 2020
Autor: mj