[TYLKO U NAS] R. Walley: W Kanadzie lekarze nie mogą stosować klauzuli sumienia; lekarz może leczyć, ale może zdecydować, że starsza osoba zostanie uśmiercona
Treść
Kwestia sumienia w Ontario została zaskarżona w sądzie. Jeśli lekarz nie chce brać udziału w aborcji albo we wspomaganym samobójstwie, to musi wskazać lekarza, który będzie w stanie to zrobić. (…) Z jednej strony lekarz może leczyć, a z drugiej, może zdecydować, że starsza osoba czy niedołężna może zostać uśmiercona – powiedział w piątkowym „Polskim punkcie widzenia” Robert Walley, dyrektor wykonawczy Matercare International – znany na świecie lekarz ginekolog.
Dzisiejsza nauka, medycyna i technologia nie mają najmniejszej wątpliwości, kiedy rozpoczyna się ludzkie życie – zaznaczył Robert Walley.
– Postęp w genetyce czy technologii, chociażby badanie USG, pokazuje, kiedy rozpoczyna się ludzkie życie. Także studenci medycyny dzięki tym narzędziom są w stanie to bez problemu rozpoznać. Pytanie jest inne – nie: „Kiedy się zaczyna życie”, tylko – „Kiedy zaczyna się je cenić?” – podkreślił dyrektor wykonawczy Matercare International.
Gość TV Trwam wskazał, dlaczego ludzie zabijają człowieka już na pierwszym etapie jego rozwoju.
– Ludziom wydaje się, że to jest po prostu dobry pomysł. Człowiek chce mieć kontrolę i chce tę kontrolę narzucić innym. Chodzi o to, by człowiek kontrolował życie i śmierć – powiedział Robert Walley.
– Jeszcze 50 lat temu, kiedy rozpoczynałem praktykę lekarską, przed dokonaniem tzw. aborcji były długotrwałe, ciężkie i trudne rozprawy sądowe. Dzisiaj to wszystko jest mocno spopularyzowane. To jest oczywiście ideologia. Jako lekarz widzę, że próbuje mi się narzucić, co mam robić i jak mam myśleć – nie tylko w kwestii ideologii czy praktyki, ale także w kwestii mojej wiary – zaznaczył gość „Polskiego punktu widzenia”.
Dyrektor wykonawczy Matercare International odniósł się również do sytuacji w kanadyjskim stanie Ontario, gdzie lekarze nie mogą posługiwać się klauzulą sumienia.
– Kwestia sumienia w Ontario została zaskarżona w sądzie. Jeśli lekarz nie chce brać udziału w aborcji albo we wspomaganym samobójstwie, to musi wskazać lekarza, który będzie w stanie to zrobić. Lekarze, którzy się na to nie zgadzają, zaskarżają tę ustawę w kanadyjskim Sądzie Najwyższym. Obecnie sytuacja wygląda następująco – jest zmiana prawna związku między lekarzem a pacjentem. Obecnie są starania, by zlikwidować podstawowe zaufanie, które istnieje między właśnie pacjentem a lekarzem – powiedział Robert Walley.
– Kwestia zaufania została w zasadzie zamieniona na zapisy umowne. Z jednej strony lekarz może leczyć, a z drugiej, może zdecydować, że starsza osoba czy niedołężna może zostać uśmiercona – dodał.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: Kanada tzw. aborcja