[TYLKO U NAS] Sz. Wójcik: Holenderscy rolnicy zmagają z się z ideologią, która wyrzuca ich z własnych ziem. Ona może rozlać się także na Polskę
Treść
Daliśmy sobie narzucić pewną wizję świata z Brukseli. Ideologia – z jaką zmagają się dzisiaj holenderscy rolnicy, a która wyrzuca rolników z własnych ziem i odbiera im podstawowe prawa – może rozlać się na inne państwa europejskie, w tym na Polskę. Dlatego trzeba się temu przeciwstawić – powiedział Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Organizatorzy rolniczych protestów w Holandii złożyli w czwartek wizytę w Warszawie. Spotkali się m.in. z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Henrykiem Kowalczykiem. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa żywnościowego i przyszłości europejskiego rolnictwa. [czytaj więcej]
– Sytuacja bezpieczeństwa żywnościowego w Europie jest zagrożona. Widzimy, co dzieje się za wschodnią granicą Polski, gdzie robi się wszystko, żeby zatrzymać eksport zboża. To będzie skutkowało głodem. Wojna z poziomu militarnego weszła na poziom wojny żywnościowej. Dzisiaj próbuje się wprowadzać regulacje unijne, które doprowadzą do nadwyrężenia europejskiego rolnictwa, co przełoży się na to, że może zabraknąć żywności w Europie. (…) Powinniśmy dbać o bezpieczeństwo żywnościowe. Rolnictwo powinno być na priorytetowym miejscu. Powinniśmy produkować nadwyżki, żeby one mogły zostać w Europie, kiedy przyjdzie moment zagrożenia. Niestety, spotykamy się z odwrotnym i bardzo nieracjonalnym podejściem do tematu – powiedział Szczepan Wójcik.
[NASZ WYWIAD] @szczepan_wojcik: Holenderscy politycy zamierzają wyrugować z gospodarstw blisko 1/3 rolników. Argumentują to zmianami klimatycznymi i potrzebą ograniczenia emisji dwutlenku węgla https://t.co/rQAHnZ7hWK
— Radio Maryja (@RadioMaryja) July 28, 2022
Rolnictwo nie jest rozwijane, nie są podejmowane próby utrzymania go na obecnym poziomie. Próbuje się je nawet ograniczać. Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej zaznaczył, „że wygląda to tak, jakby pewne grupy dążyły do uzależnienia Europy od sprowadzanej żywności”.
– Widać to na podwórku holenderskim, gdzie biurokraci próbują ograniczyć sektor o połowę. Doprowadza to do tego, że rolnicy są zmuszeni do obrony własnych gospodarstw, dorobku własnego życia. Wyszli więc na ulice – zauważył.
The mayor of the #Dutch city Nijmegen threatened: "not a single farmer shall enter the city."
Farmers' response:#DutchFarmers #DutchFarmersProtest #boereninopstand #boerenopstand #bruls #Nijmegen pic.twitter.com/TaePJ8Bfx1
— Frank Hoogerbeets (@hobeets) July 8, 2022
Podczas spotkania z holenderskimi rolnikami minister Henryk Kowalczyk podkreślił, że nie jest to czas na ograniczanie czy zamykanie rolnictwa. Jak powiedział wicepremier, w dzisiejszych czasach powinniśmy dbać o bezpieczeństwo żywnościowe.
– To powinna być sprawa numer jeden dla rolników i rządzących. Potrzebne są daleko idące działania, współpraca międzynarodowa – wskazał Szczepan Wójcik.
Wicepremier @Kowalczyk_H spotkał się dziś w siedzibie #MRiRW z przedstawicielami organizacji rolniczych z Polski, Niderlandów, Grecji i Litwy.
Tematem spotkania były inicjatywy wpływające na bezpieczeństwo żywnościowe Europy.Szczegóły https://t.co/7YrvQv63P5 pic.twitter.com/OuICZVOSAD
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) July 28, 2022
Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej odniósł się także do kwestii forsowania przez unijne instytucje kwestii Zielonego Ładu.
– Skąd wychodzą inicjatywy? Co mają na celu? Do czego one zmierzają? Wszystko wychodzi z poszczególnych stolic. Bardzo wiele ideologicznych tematów narzucają Niemcy. Wymuszają one na państwach członkowskich wprowadzenie np. redukcji emisji dwutlenku węgla; chcą zamykania kopalń, gdy sami je otwierają – zauważył gość „Aktualności dnia”.
Widzieliśmy, jakiej presji byliśmy poddawani w Brukseli, żeby uzależniać nas od rosyjskiego gazu. Tego nie udało się zrobić, ale daliśmy sobie wprowadzić nakaz zamykania kopalni, co dzisiaj jest dużym problemem – kontynuował hodowca.
– Daliśmy sobie narzucić pewną wizję świata z Brukseli. Ideologia – z jaką zmagają się dzisiaj holenderscy rolnicy, a która wyrzuca rolników z własnych ziem i odbiera im podstawowe prawa – może rozlać się na inne państwa europejskie, w tym na Polskę. Dlatego trzeba się temu przeciwstawić – podkreślił Szczepan Wójcik.
Cała rozmowa ze Szczepanem Wójcikiem dostępna jest [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 31
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: bezpieczeństwo żywnościowe Bruksela rolnictwo Szczepan Wójcik