Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Sz. Wójcik: Rolnictwo w Polsce jest bardzo rozdrobnione i dlatego bardzo często przegrywamy konkurencję międzynarodową. Trzeba się połączyć

Treść

Rolnictwo w Polsce jest bardzo rozdrobnione i dlatego bardzo często przegrywamy konkurencję międzynarodową. Chodzi o to, żeby połączyć się i tworzyć nierozerwalną strukturę polskiego rolnictwa – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Szczepan Wójcik zaznaczył, że „w dobie bardzo dużej konkurencji na rynku międzynarodowym i światowym konsolidacja jest bardzo potrzebna”.

– Również w dobie bardzo wielu wyzwań chociażby takich, jak w krajach zachodnich, np. Holandia boryka się z problemem ograniczenia produkcji zwierzęcej. Dzisiaj my próbujemy razem, wspólnie stawić czoła wszystkim wyzwaniom, które z pewnością nadejdą i nie dopuścić do tego, żeby takie sytuacje, jakie mają miejsce w Holandii, miały miejsce w Polsce. Musimy pamiętać, że bardzo mocna ideologia, czy też partie lewicowe dążą do ograniczenia w Holandii produkcji o 50 procent. Do tego nie chcemy w Polsce dopuścić. Chcemy rozmawiać merytorycznie, dojść do pewnych porozumień i razem działać na wymagającym rynku europejskim i światowym – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej zwrócił uwagę, że celem jest pokazanie, iż rolnicy potrafią się jednoczyć „niezależnie od tego, czy tak naprawdę konkurują ze sobą na jakiś rynkach europejskich czy światowych i niezależnie od tego, jaką konkretnie branżą, produkcją zwierzęcą się zajmują”.

– Musimy wiedzieć, że np. Holandia, Dania, Niemcy, Francja, to są kraje, które bardzo mocno mają rozwiniętą spółdzielczość, więc są to rolnicy, którzy współpracują razem, konkurując np. z polskimi rolnikami. Wyzwaniem jest na pewno to, żeby stworzyć spółdzielnie rolnicze, różne związki branżowe, które będą wspólnie odpowiadały za to, żeby razem walczyć na wymagających rynkach europejskich, bo musimy pamiętać, że dzisiaj rolnictwo w Polsce jest bardzo rozdrobnione i dlatego bardzo często przegrywamy konkurencję międzynarodową. Chodzi o to, żeby połączyć się i tworzyć nierozerwalną strukturę polskiego rolnictwa – powiedział Szczepan Wójcik.

– Cele są takie, żeby się jednoczyć, żeby wspólnie konkurować na tych rynkach i żeby działać razem, wymieniać się doświadczeniami, doszukiwać się wspólnych problemów. Pamiętajmy, że jednym z większych problemów dzisiaj, jest chęć ograniczenia rolnictwa przez partie liberalno-lewicowe – dodał.

Dwa dni temu odbyło się posiedzenie w Parlamencie Europejskim, na którym postulowano o wprowadzenie dodatkowych opłat do produkcji mięsa. [czytaj więcej]

– Jest to, np. 20 zł do kilograma mięsa wołowego, 15 zł do mięsa wieprzowego i 7 do mięsa drobiowego. A więc jest próba ograniczenia w pierwszej fazie produkcji zwierzęcej z końcowej, do czego się te organizacje – i też posłowie – przyznają, do likwidacji hodowli zwierzęcej w Polsce i w Europie – podsumował Szczepan Wójcik.

29 lutego br. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przy ul. Starotoruńskiej 3  odbędzie się konferencja pt. „Perspektywy dla polskiego rolnictwa”. [czytaj więcej] 

radiomaryja.pl

Źródło: radiomaryja.pl, 11

 

Autor: mj

Tagi: Instytut Gospodarki Rolnej rolnictwo Szczepan Wójcik