Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS]] T. Wieczerzak o programach mieszkaniowych PFRON dla osób z niepełnosprawnością: To szansa na zwiększenie mobilności i autonomiczności tych osób

Treść

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wychodzi naprzeciw w usamodzielnieniu się osób z niepełnosprawnością. Proponuje im skorzystanie z trzech możliwości, aby móc – na ile to możliwe – uzyskać własne mieszkanie. Chodzi o takie programy, jak mieszkanie dla absolwenta, mieszkanie dostępne oraz społeczności mieszkaniowe. Jak zaznaczył  Tomasz Wieczerzak, kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja,ich głównym zadaniem i celem jest zwiększanie mobilności i autonomiczności osób z niepełnosprawnością”.

Za nowymi programami mieszkaniowym dla osób z niepełnosprawnością stoi  PFRON.

Ich głównym zadaniem i celem jest zwiększanie mobilności i autonomiczności osób z niepełnosprawnościązaznaczył.

Kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wyjaśnił, na czym polegają poszczególne programy.

– „Mieszkanie na wynajem  jest adresowane do osób z niepełnosprawnością, którzy są absolwentami wszelkiego rodzaju szkół – czy to są szkoły policealne, czy uczelnie wyższe, czy jeszcze inne formy kształcenia. Poprzez ten program osoby z niepełnosprawnością, które chcą w miejscu, gdzie się uczyły czy studiowały, podjąć zatrudnienie, mogą wesprzeć się poprzez sfinansowanie wynajmu mieszkania. Takie wsparcie rozłożone jest na trzy lata. Przez pierwszy rok jego trwania PFRON pokrywa 100 proc. kosztu wynajmu mieszkania dla osoby z niepełnosprawnością. W tym czasie ta osoba ma za zadanie znaleźć sobie ewentualnie pracę, ustabilizować się w danym środowisku, w którym funkcjonuje zwrócił uwagę Tomasz Wieczerzak.

W kolejnym roku PEFRON finansuje 70 proc, a w trzecim 40 proc. ponoszonych kosztów za mieszkanie.

Program już został uruchomiany, tzn. aplikować można już od 4 sierpnia tego roku. Problem polega tylko na tym, że dopiero połowa powiatów w Polsce zawarła z PEFRON stosowne umowy, które pozwalają na udział osób z niepełnosprawnością w tym projekciezauważył.

 

Jak wskazał Tomasz Wieczerzak, kolejnym programem mieszkaniowym, który jest obecnie realizowany, jest program „mieszkanie dostępne”.

Jest to bardzo dobra oferta dla osób z niepełnosprawnością, dlatego że jeżeli ktoś z osób niepełnosprawnych posiada mieszkanie np. w bloku, gdzie nie da się złamać barier architektonicznych, bo np. nie wyraża na to zgody wspólnota czy są inne uwarunkowania, to wówczas może albo dokonać zamiany takiego mieszkania na mieszkanie przystosowane do własnych możliwości – wówczas PEFRON dopłaca za 15 m2 wartości odtworzeniowej takiego mieszkania  [stawki tych dopłat są określane na podstawie danych, które ogłasza co kwartał BGK] – (…) albo może też kupić zupełnie nowe mieszkanie dostosowane do własnych potrzeb, właśnie z dopłatą do 15 m2podkreślił.

Natomiast program „wspomagane społeczności mieszkaniowe”  – jak zaznaczył gość Radia Maryja – jest adresowany do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, które wymagają specjalistycznego wsparcia, ale z jednoczesnym naciskiem na zachowanie autonomiczności tych osób.

W takiej społeczności mieszkaniowej może mieszkać od 2 do 12 osób. Jest on adresowany do organizacji pozarządowych, które takie mieszkania stworzą. Natomiast o tym, z jakiego rodzaju wsparcia i w jakim zakresie będzie korzystała dana osoba, decyduje ona sama (…) Jest to program nowatorski na skalę polską i europejską – wyjaśnił.

Kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu mówił również o rozwiązaniach, które ułatwiły funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością oraz poruszanie się na terenie toruńskiej uczelni.

Dzięki ogromnym staraniom władz uczelni i przy moim skromnym udziale nasza uczelnia jest w stanie wyjść z ofertą edukacyjną do osoby w zasadzie z każdym rodzajem niepełnosprawności, dlatego że wszelkie bariery – zarówno te infrastrukturalne, jak i te dydaktyczne – zostały w ostatnich latach zniwelowane w zasadzie do zera. Na przykład w budynku uczelni przy ul. Św. Józefa praktycznie nie ma żadnych barier. Ponadto została zamontowana nawigacja, która umożliwia swobodne i samodzielne poruszanie się, co jest bardzo ważne dla osób, które mają uszkodzony narząd wzroku w stopniu całkowitym bądź też znacznym – wskazał.

Jak podkreślił gość Radia Maryja, działania AKSiM na rzecz osób z niepełnosprawnością zostały ostatnio docenione.

Zostaliśmy nominowani do ogólnopolskiej nagrody „Idola Roku w zakresie dostępności dla osób z uszkodzeniem narządu wzroku. Po prostu oceniono naszą dostępność bardzo wysoko i obecnie stwierdzono, że jesteśmy jedną z najlepiej dostosowanych w tym zakresie uczelni. Zostaliśmy także zaproszenie do udziału w kolejnym konkursie, który jakby potwierdza jakość i otwartość naszej uczelni na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o nagrodę „Lodołamacza Roku – przypomniał.

Całą rozmowę z Tomaszem Wieczerzakiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj