Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] W. Zięba o nieopublikowaniu wyroku TK w sprawie tzw. aborcji eugenicznej: W związku ze zwłoką, która leży po stronie rządu, zostało zabitych około 200 nienarodzonych dzieci

Treść

W związku ze zwłoką, która leży po stronie rządu, zostało zabitych około 200 nienarodzonych dzieci, które były podejrzewane o niepełnosprawność lub ciężką chorobę. To są bardzo smutne wyliczenia. Opierając się na statystykach z poprzednich lat, możemy szacować, że z tych 200 dzieci około 40 proc. było podejrzewanych o Zespół Downa. Część z nich urodziłaby się chora, ale mogłaby żyć i się rozwijać – mówił Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Wojciech Zięba odniósł się do słów Ryszarda Terleckiego, który wyraził nadzieję na opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej w styczniu bieżącego roku.

– Ryszard Terlecki powiedział, że ma nadzieję, iż wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października zostanie opublikowany w styczniu. Nie mamy żadnej pewności, że tak się stanie. W tej chwili mamy poważną sytuację, ponieważ od ogłoszenia wyroku 22 października minęły ponad 2 miesiące. Rząd w dalszym ciągu nie opublikował wyroku w Dzienniku Ustaw, co pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. W związku ze zwłoką, która leży po stronie rządu, zostało zabitych około 200 nienarodzonych dzieci, które były podejrzewane o niepełnosprawność lub ciężką chorobę. To są bardzo smutne wyliczenia. Opierając się na statystykach z poprzednich lat, możemy szacować, że z tych 200 dzieci około 40 proc. było podejrzewanych o Zespół Downa. Część z nich urodziłaby się chora, ale mogłaby żyć i się rozwijać – mówił gość Radia Maryja.

Wzrost pomocy dla osób niepełnosprawnych zapowiadała już premier Beata Szydło.

– Dyskusja rozgorzała na nowo. Trzeba przypomnieć, że premier Beata Szydło zapowiadała radykalny wzrost pomocy dla niepełnosprawnych. Apelowali o to sędziowie Trybunału Konstytucyjnego 22 października, mówiąc, że konstytucyjnym obowiązkiem państwa jest zająć się osobami z niepełnosprawnością w szczególny sposób. Apelował o to ks. abp Stanisław Gądecki, który mówił, że w sprawie życia nie ma żadnych kompromisów, natomiast należy pomóc rodzinom, które wychowują niepełnosprawne dzieci – wskazał prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Gość „Aktualności dnia” skomentował istnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców, którzy opiekują się chorymi dziećmi. Warunkiem jego uzyskania jest rezygnacja rodzica z pracy zarobkowej. Poruszonym zagadnieniem były także hospicja perinatalne.

– To jest irracjonalny zakaz, ponieważ rodziny mogłyby w jakiś sposób dorabiać, pracując na niepełnej części etatu, natomiast nie mogą tego robić. Hospicja perinatalne mówią, że jest bardzo duże niedoinformowanie dotyczące ich działalności. Lekarze często wskazują tzw. aborcję jako rozwiązanie „problemu” chorego dziecka, nie informują o istnieniu hospicjów perinatalnych, które w swoich zespołach mają psychologów, lekarzy, osoby duchowne, które mogłyby pomóc dzieciom w godnym odejściu, a ich rodzinom w przeżyciu żałoby. To są rzeczy, które nie wiążą się z dużymi kosztami, ale istnieje duża potrzeba, aby rodzice, którzy dowiadują się o chorobie dziecka, mogli trafić do hospicjów – podsumował Wojciech Zięba.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Wojciecha Zięby można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj