Przejdź do treści
Przejdź do stopki

UE: rośliny energetyczne w cenie

Treść

Jest szansa na dodatkowe unijne dopłaty. Po 45 euro do hektara dostaną rolnicy, którzy założą uprawę roślin energetycznych. Dodatkowo Komisja Europejska pozwoli krajom członkowskim wspierać finansowo tych, którzy zdecydują się na najbardziej wydajne uprawy wieloletnie.

W ośrodkach doradztwa rolniczego widać coraz większe zainteresowanie produkcją zielonej energii. Zainteresowanie wykazują też firmy przetwarzające rośliny energetyczne na własne potrzeby.

Przykładem może być Łęczyńska Energetyka, która założyła 100-hektarową plantację wierzby energetycznej. Dzięki wykorzystaniu wierzby jako opału w Łęcznej udało się między innymi zmniejszyć zawartość siarki w spalinach. Za dwa lata w miejscu starej łęczyńskiej kotłowni powstanie także elektrociepłownia, która będzie produkować energię na bazie roślin energetycznych. (TVL)

Wyróżniamy cztery podstawowe grupy roślin energetycznych:
· rośliny uprawne roczne: zboża, konopie, kukurydza, rzepak, słonecznik, sorgo sudańskie, trzcina;
· rośliny drzewiaste szybkiej rotacji:
topola, osika, wierzba, eukaliptus;
· szybkorosnące, rokrocznie plonujące trawy wieloletnie: miskanty, trzcina, mozga trzcinowata, trzcina laskowa;
· wolnorosnące gatunki drzewiaste.

W Polsce jedną z najczęściej uprawianych roślin energetycznych jest wierzba wiciowa (zwana też energetyczną). Jej uprawa w naszym kraju jest opłacalna ze względu na korzystne warunki klimatyczne, które są lepsze od warunków panujących na przykład w Szwecji. W związku z dużym zainteresowaniem uprawami energetycznymi należy się jednak spodziewać wprowadzania coraz to nowych gatunków i odmian roślin.

Pożądane cechy roślin energetycznych to:
· duży przyrost roczny,
· wysoka wartość opałowa,
· znaczna odporność na choroby i szkodniki oraz
· stosunkowo niewielkie wymagania glebowe.
Źródło: www.biomasa.org
prasz123

"TVP3" Lublin, 2006-10-06

Autor: wa