Ukraina będzie partnerem uczestniczącym Inicjatywy Trójmorza
Treść
Trwa Inicjatywa Trójmorza z udziałem przedstawicieli 12 państw. W spotkaniu w Rydze (na Łotwie) bierze udział prezydent RP Andrzej Duda.
Morze Bałtyckie, Morze Adriatyckie i Morze Czarne to właśnie niektóre państwa leżące nad tymi zbiornikami wodnymi utworzyły Inicjatywę Trójmorza. Do tej pory nie było wśród nich Ukrainy, stąd apel prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.
– Ukraina musi być członkiem Inicjatywy Trójmorza. To nie w porządku, że nasz kraj pozostaje poza tą piękną inicjatywą. Musimy znaleźć format, w którym możemy dokonać przyłączenia. Wystarczy jedno spojrzenie na mapę geograficzną naszego regionu, aby zdać sobie sprawę, że tylko z Ukrainą wszystkie nasze kraje mogą w pełni zrealizować swój potencjał – powiedział prezydent Ukrainy.
Potencjał rzeczywiście będzie realizowany już z Ukrainą. Przywódcy państw Trójmorza przyznali jej status partnera uczestniczącego inicjatywy.
– Podjęliśmy decyzję, by zaprosić Ukrainę do wzięcia udziału w naszym projekcie wdrażanym w ramach Inicjatywy Trójmorza – zaznaczył Egils Levits, prezydent Łotwy.
Przedstawiciele 12 państw dyskutowali o dalszym rozwoju połączeń infrastrukturalnych, także w kwestii dostaw gazu i energii. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że odcięcie się od dostaw z Rosji to jedyna słuszna droga, Kreml chciał mieć pełną kontrolę nad europejskim rynkiem. [czytaj więcej]
– Nie mamy wątpliwości, że celem po prostu była dominacja energetyczna nad Europą, nad Unią Europejską, że celem było zmonopolizowanie rynku gazowego Europy i UE a tym samym stworzenie bardzo silnej zależności między gospodarkami Unii a Rosją – podkreślił Andrzej Duda.
Prezydent @AndrzejDuda: Stworzyliśmy nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem; przyznaliśmy go Ukrainie https://t.co/bL9DHUVcAD
— Radio Maryja (@RadioMaryja) June 20, 2022
Rząd Zjednoczonej Prawicy przy współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą podjęli działania, by uniezależnić nasz kraj od rosyjskich surowców. Dziś Polska jest przykładem dla innych krajów europejskich.
– Dzisiaj bardzo wyraźnie widać, jak bardzo to było potrzebne, bo nie tak dawno Rosja zamknęła bezpośrednie dostawy gazu dla Polski, wbrew wciąż obowiązującej teoretycznie jeszcze między Polską a Rosją umowie. Gaz miał być dostarczany do końca tego roku – powiedział prezydent RP.
Rosjanie zażądali, by w obliczu drastycznego spadku wartości rubla za gaz płacić właśnie w tej walucie. Na to nie mogło być zgody Polski, bo de facto oznaczałoby to finansowe wsparcie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Uniezależnienie energetyczne od Rosji chwali sekretarz stanu USA, Antony Blinken.
– Większa niezależność energetyczna sprawi, że państwa członkowskie będą mniej podatne na przymus Kremla. Pozbawi to rząd rosyjski ogromnych zasobów, których używa do pomocy w finansowaniu ataku na niepodległość Ukrainy, nie wspominając o kilku innych krajach w ostatnich latach – zaznaczył sekretarz stanu USA.
W 2023 roku gospodarzem Inicjatywy Trójmorza będzie Rumunia. Prezydent tego kraju podkreślił, że kraje wchodzące w skład inicjatywy powinny udzielić wsparcia nie tylko Ukrainie w proeuropejskich dążeniach, ale poprzeć jeszcze bardziej dążenia do wstąpienia do Unii Europejskiej Mołdawii oraz Gruzji.
[GALERIA] Prezydent @AndrzejDuda na 7. Szczycie Inicjatywy Trójmorza https://t.co/U4pV5l5gi6
— Radio Maryja (@RadioMaryja) June 20, 2022
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 20
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: Inicjatywa Trójmorza Ukraina