Przejdź do treści
Przejdź do stopki

UOKiK zgadza się na prywatyzację

Treść

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie przez firmę Lentex z Lublińca Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat w Jaśle. Przeciw sprzedaży są pracownicy, ale zablokowanie transakcji coraz bardziej się oddala.
W kwietniu, po blisko dwóch latach procedur prywatyzacyjnych, Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało umowę warunkową na sprzedaż 85 proc. akcji Gamratu spółce Lentex. Do jej sfinalizowania była potrzebna zgoda UOKiK. Wczoraj prezes urzędu wyraziła zgodę na nabycie od Skarbu Państwa części akcji, a w praktyce przejęcie przez Lentex kontroli nad Gamratem. - Prezes Urzędu po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji - poinformowała Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.
- Decyzja urzędu jest zła dla Gamratu - ocenia poseł PiS Piotr Babinetz, który w sprawie prywatyzacji Gamratu złożył interpelację poselską do ministra Skarbu Państwa. W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ocenia, że dziwnym trafem resort skarbu zrezygnował ze znacznie poważniejszych oferentów, a dobrze prosperujący Gamrat oddaje w ręce mniejszej firmy. - Działania ministerstwa są niezrozumiałe zwłaszcza wobec faktu, że kilka miesięcy wcześniej resort wykluczył z postępowania prywatyzacyjnego ten sam Lentex, ponieważ firma ta nie miała środków potrzebnych na zakup tak dużej firmy jak Gamrat - dziwi się poseł Babinetz. Prywatyzacja budzi też wątpliwości z uwagi na dobrą sytuację Gamratu, który od lat przynosi zyski. Niepokojące jest również to, że w toku negocjacji nad pakietem socjalnym ze związkami zawodowymi przedstawiciele Lenteksu odrzucili propozycję utrzymania zatrudnienia wszystkich ponad 830 pracowników przez 5 lat, dając gwarancję zatrudnienia jedynie na dwa lata i tylko na 500 etatów.
MaK
Nasz Dziennik 2011-05-10

Autor: jc