Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Treść

W kościele katolickim obchodzimy dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – nazywaną Bożym Ciałem. Po Mszach św. tradycyjnie przejdą procesje eucharystyczne, które w tym roku będą znacznie skromniejsze ze względu na pandemię.

Zgodnie z dekretem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp. Stanisława Gądeckiego, jedną z możliwości jest przejście w procesji wokół kościoła. Ważne jest, by wierni zachowali zalecenia, takie jak odpowiedni dystans od innych osób oraz zakrywali usta i nos.

W obliczu obecnej sytuacji – jak podkreśla ks. prof. Marek Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – uroczystość Bożego Ciała nabiera szczególnego znaczenia.

– Święto Bożego Ciała powinno być dla nas szczególną okazją pogłębienia naszego kultu eucharystycznego, pomimo wszelkich ograniczeń. Podstawowa sprawa to Komunia Święta. Każdy z nas powinien dołożyć starań, aby w tym dniu do niej przystąpić. Na ile to możliwe, ze względu na ograniczenia, należałoby wziąć udział w procesji, aby w ten sposób wyrazić nasze świadectwo wiary. Ważny element to refleksja nad tym, kim jest dla mnie Chrystus w Eucharystii. Uroczystość Bożego Ciała jest okazją, aby się zastanowić nad tajemnicą chleba, który daje życie wieczne – zaznacza ks. prof. Marek Chmielewski.

Wierni Kościoła katolickiego obchodzą uroczystość Bożego Ciała już od XIII wieku. Na ziemiach polskich jako pierwsza świętowała diecezja krakowska.

Od XV wieku Boże Ciało było obchodzone już jako jedno z głównych świąt niemal we wszystkich polskich diecezjach.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 11

Autor: mj

Tagi: Boże Ciało